Avrupa Parlamentosu’ndan Erdoğan’a kayyım mektubu

HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye eş başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanması Avrupa Parlamentosu’nun da gündeminde.
 

Avrupa Parlamentosu’ndan (AP) 46 milletvekili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik bir mektup yayınlayarak kayyımlara tepki gösterdi ve muhalefete yönelik baskılara son verilmesini istedi.

AP’den 46 milletvekili, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik bir mektup yayınladı. Mektupta, HDP’li belediyelere kayyım atanmasının yanı sıra CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ya verilen hapis cezasına yönelik tepki de yer aldı. Mektupta şu ifadeler yer aldı:


“Son gelişmelerden olağanüstü şekilde endişe duyduğumuz için size yazıyoruz. Hür ve bağımsız seçimler modern demokrasinin temel prensibidir. Şimdi bahanelerle üç kentte ortaya çıkan seçim sonuçları tanınmıyor. Türkiye hükümetinden isteğimiz HDP ve CHP üyelerine yönelik saldırılara son verilmesi, seçim sonuçlarının tanınması ve Türkiye’de muhalefete yönelik baskılara son verilmesidir.”

Daha önce de Avrupa Konseyi’nden kayyımlara yönelik tepki gelmişti. Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Anders Knape, HDP’li belediye eş başkanlarının görevden alınma kararına ilişkin “derin endişe” duyduklarını söylemişti. 

Knape şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bu belediye başkanları, Türk halkının özgür ve adil iradesinin sonucu olarak seçildi. Geçmişte de kongre, Türkiye’de seçilmiş yerel yöneticiler hakkında haddinden fazla yasal işlemler uygulanmasından ve bu kişilerin yerine devletin tayin ettiği yetkililerin göreve getirilmesinden dolayı endişelerini dile getirmişti. Bu uygulama, yerel demokrasilerin doğru düzgün işlemesine zarar vermektedir.” 

Avrupa Konseyi Türkiye raportörünün 1-4 Ekim tarihlerinde Türkiye’ye yapacağı ziyarette özellikle kayyım atanan belediyelerde inceleme ve temaslarda bulunması bekleniyor. Türkiye’deki son yerel seçimlerle ilgili rapor ise 29-31 Ekim tarihlerindeki toplantıda nihai olarak oylanacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ