‘Askeri kıyafetler ve donduran iddialar’

Tunceli’de iki askerin donarak hayatını kaybetmesi hâlâ tartışılmaya devam ediyor. Bakanlığı ihmali üzerinde durulurken farklı detaylar da gün yüzüne çıkıyor.
Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, askerlerin sıfırın altında 5 - 10 dereceye düştüğü varsayılan bir hava koşullarından etkilenerek can verdiğini söylerken zorlu koşullarda giyilen ekipmanlara ilişkin ihaleye dikkat çekiyor.

Askerlerin giydiği uyku tulumunun eksi 40 dereceye kadar koruduğu bilgisini aktaran yazar, Milli Savunma Bakanlığı'nın yaptığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığının 2016 yılı ihtiyacı olan "K-Ank-16/24 15.000 adet Uyku Tulumu -40 Dereceye Kadar Koruyuculu malzeme ihalesi"nin nasıl sonuçlandığını araştırdığında vahim sonuçlarla karşılaştığını ifade ediyor.

20 Haziran 2016 tarihinde ihaleyi kazanan Aksu İnş. Tic. Ltd. Ş'ti. Toplam teslim süresi 150 gün olarak iki taksit olacak şekilde sözleşmeye yapılmış. Ancak planlanan teslim süresinde yüklenici firma malzemeyi teslim edememiş ve idareye dilekçe ile başvurarak 160 günlük daha ek süre verilmesini talep etmiş. Aksu firması yetkilileri ek süre isteme gerekçesini, "…Söz konusu malın yurt içinde üretiminin mümkün olmamaktadır" diye bakanlığa bildirmiş. 


Uğuroğlu, firmanın "Bu teknik şartname ile istenen ürünün sadece yurt dışında bir firma (Nextec Applications Inc. ABD) tarafından üretilebildiğini ve patentinin bu firmaya ait olduğu, ayrıca idare tarafından kendisine teslim edilen alım esas numunesinin de teknik şartnamedeki istek ve özellikleri karşılamadığı,Sözleşme hükümlerinin uygulanmasında aşırı ifa güçlüğü doğması sebebiyle Borçlar Kanunun geçerli olacağını ve taraflar arasında düzenleme yapılabileceği…" iddiasının altını çiziyor. 

Milli Savunma Bakanlığı'na bu konuyu sorduğunu ve şu yanıtı aldığını paylaşıyor:

"Söz konusu malzeme 2015 yılında aynı teknik şartname ile tedarik edildi. Süre yetersizliği ile ilgili taleplerin ihalenin ilan süreci içerisinde yapılması gerekirdi. Alım esas numunesinin sadece atıf yapılan (renk tonu, deseni, şekli ve dikiş tipi) hususlar yönünden geçerlidir. Yüklenicilerin ihaleye teklif verirken ve sözleşme imzalarken, sözleşmede mevcut hükümleri peşinen kabullendikleri, bu durumda yüklenicilerin sözleşme hükümlerini tam ve detaylı olarak incelemeden sözleşme imzaladığı ve ‘Basiretli bir tüccar’ olarak hareket etmediği değerlendirilmektedir. Sonuç olarak; yüklenici Aksu İnş. Tic. Ltd. Şti normal teslim süresinde malzemeyi teslim etmemiş ve sözleşme fesih edilmiştir. Ayrıca yapılan incelemede söz konusu firmanın piyasada inşaat sektöründe faaliyet gösterdiği, tekstil konusunda hiçbir faaliyetinin olmadığı, ihaleye bilinçsizce iştirak ettiği değerlendirilmektedir."

Sarızeybek web sitesinde TSK'nin üniforma ihtiyacının yüzde 40'ını tek başına karşılayan firmanın Albayrak Grubu bünyesinde bulunan Ereğli Tekstil'in olduğuna dair bir haberin yayımlandığından bahseden Uğuroğlu, “Eksi 40 dereceye dayanıklı kıyafetleri Albayrak Grubu ya da hangi firma Kara Kuvvetlerine ya da Jandarma Genel Komutanlığına ihaleyi kazanarak verdi ise bu ürünleri onların yetkilileri ile birlikte test etmek isterim” diyor.

Yazar, eksi 40’a kadar dayanıklılık testi sonuçları ileri sürülürse ortaya iki askerin neden donarak hayatını kaybettiği sorusunun çıkacağına vurgu yapıyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ