Ankara Valiliği, belediyenin topladığı yardım paralarını gasp etme kararı aldı

Ankara Büyükşehir Belediyesinin koronavirüs salgını nedeniyle başlattığı bağış kampanyasında toplanan 3.5 milyon liraya valilik, mahkeme kararı olmadan el koyma kararı aldı.


Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın öncülüğünde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle başlatılan bağış kampanyası, 31 Mart tarihinde İçişleri Bakanlığınca yayınlanan bir genelge ile durduruldu. Kampanya döneminde toplanan 3,5 milyon TL’lik paranın bulunduğu hesaplara Ankara Valiliği tarafından bloke konuldu. 
Sözcü’den Başka Kaya’nın haberine göre, toplanan paranın kamuya geçirilmesi gerektiğine ilişkin bir rapor hazırlayarak Çankaya Kaymakamlığına gönderen valilik, paranın kamuya geçirilmesine ilişkin işlemlerin tamamlanmasını istedi. Kaymakamlık da Ankara Büyükşehir Belediyesinden bağış paralarının kamuya aktarılmasını talep etti. 

YARDIM PARALARINA KAMULAŞTIRMA KARARI 

Ankara Büyükşehir Belediyesi bağış toplanmasının yasal olduğunu kaydederek, konunun yargıya taşındığını hatırlattı. Belediye, mahkeme kararına göre işlem yapılacağını belirtti ve talebi yerine getirmedi. Bunun üzerine Kaymakamlık toplanan bağışların kamuya geçirilmesine karar verdi ve kararın yerine getirilmesi için Ankara Büyükşehir Belediyesine (ABB) yazı yazdı. Büyükşehir Belediyesi ise Kaymakamlığın kamulaştırma kararını da yargıya taşıdı. 

‘KAMPANYA BELEDİYE KANUNUNA GÖRE YAPILDI’ 

ABB yetkilileri bağış toplama işinin Yardım Toplama Kanunu’na göre değil Büyükşehir Belediye Kanunu’na göre yapıldığını, herhangi bir mahkeme kararı olmadan bağış hesaplarının idari bir kararla bloke edilmesinin Bankacılık Kanunu’na aykırı olduğunu vurguladı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ