Altılı masa bugün beşinci kez toplanıyor: Masada anayasa var

Altılı masa, beşinci toplantısını bugün İYİ Parti lideri Akşener'in ev sahipliğinde, öğle yemeğinde gerçekleştirecek.

Görüşmenin gündeminde aday belirleme yer almazken; komisyonlarının anayasa yazımı çalışmalarının değerlendirileceği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü kez aday olması tartışmasında "söylem birliği belirleneceği" konuşuluyor.

Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş amacıyla kurulan 6’lı masa, bugün beşinci kez toplanacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal; İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ev sahipliğinde buluşacak.


ÖĞLE YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELECEKLER

"Üçüncü Mustafa Kemal Zirvesi" adı verilen toplantıda liderler, önceki beş buluşmadan farklı olarak saat 14.00’te, öğle yemeğinde bir araya gelecek. Bu değişikliğin, "toplantıların uzun sürmesi ve bildiri yayımının geç saate kalması" nedeniyle yapıldığı öğrenildi.

ANAYASA ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLECEK

Duvar'ın haberine göre toplantıda liderlerin, kurulan komisyonların çalışma raporlarını değerlendirmesi bekleniyor. Ayrıca Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçiş sürecinde gerekli görülen anayasal ve yasal değişikliklerle ilgili yazım çalışması yürüten "Anayasal ve Yasal Reformlar Komisyonu"nun sona gelen çalışma raporuna da liderlerin onayından sonra nokta konulup kamuoyuna açıklanması için bir takvim belirlenmesi hedefleniyor.

ADAYLIK GÜNDEMİ AĞUSTOS'TA

Cumhuriyet'in haberine göre toplantıda liderlerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı "üçüncü kez adaylığı" ve bunun ardından kamuoyunda başlayan "aday olup olamayacağı tartışmalarını" değerlendirmeleri bekleniyor. Liderlerin bu konuda görüş alışverişinde bulunacağı ve bir "söylem birliği oluşturacağı" dile getiriliyor. Edinilen bilgiye göre, iktidar kanadından 6’lı masaya yönelen "adayınızı açıklayın" baskısına karşı nasıl bir tavır alınacağına da üçüncü Mustafa Kemal Zirvesi’nde karar verilecek.

Toplantının ardından liderler bir aday açıklamayacak, aday belirleme süreci, ağustos ayında Saadet Partisi’nde yapılacak yedinci zirvenin gündeminde olacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ