Akşener'den AYM’yi hedef alan Soylu ve Bahçeli’ye: Birlikte mi çalışıyorsunuz?

Bahçeli'nin 'Anayasa Mahkemesi yeniden yapılandırılmalı' açıklamasını değerlendiren İyi Parti Genel Başkanı Akşener, AYM tartışmalarını İçişleri Bakanı Soylu'nun başlattığını anımsattı "Soylu ve Bahçeli birlikte bir çalışma mı yapıyor?" dedi.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Anayasa Mahkemesi’ni (AYM) hedef alan açıklamalarını ve MHP lideri Bahçeli’nin “AYM’nin kararları sakat ve sancılıdır, AYM hükümet sisteminin kamburudur, yeniden yapılandırılmalıdır” şeklindeki ifadelerini değerlendiren İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener,  “Soylu ve Bahçeli birlikte bir çalışma mı yapıyor?” diye sordu.

‘ANLAMAYA ÇALIŞIYORUZ’


Partisinin TBMM’deki kapalı grup toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Akşener, “Biz bu konuyu anlamaya çalışıyoruz. Önce Satın Soylu, Anayasa Mahkemesi’nin şahsında bir tartışma başlattı. Dün Sayın Bahçeli’nin beyanını okudum. Burada anlayama çalıştığımız şey şu; Sayın Soylu ve Sayın Bahçeli birlikte bir çalışma mı yapıyorlar, yoksa AK Parti ve Sayın Bahçeli bir çalışma mı yapıyor, onu anlamaya çalışıyoruz” dedi.

Akşener, parti içinde yaşanan tartışmaların hatırlatılması üzerine de “Bizim derdimiz memleket meselesi. Derdimiz işsizlik, mutsuz gençler. Dolayısıyla iç meselelerimizle Türkiye’yi meşgul etmeyi doğru bulmuyorum” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

AYM’nin ‘Şehirler arası yollarda gösteri ve yürüyüş yapılamaz’ hükmünü iptal etmesinin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, “Ana caddelerde, sokaklarda özgürce yürüyüş hakkının ortadan kaldırılmasını onayladınız. Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım. Anayasa Mahkemesi Başkanı’na söylüyorum kendi arabamla tek başına gitmeye ben varım sen var mısın?” ifadelerini kullanmıştı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisine yönelik yaptığı açıklamasına isim vermeden yanıt vermişti. Arslan, “Yargı kararından ziyade kararı verenlere odaklanan ve eleştiri ötesine geçen ifadelerin fayda getirmeyeceği, zira eleştiriyi mecrasından uzaklaştıracağı açıktır” açıklamasını yapmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ