​AKP kurucularından Ünsal: AKP’nin yaptıkları utanç verici

AKP’nin kurucuları arasında yer alan Prof. Dr. Fatma Bostan Ünsal, bugün siyasetin en önemli sorununun ‘tek adam rejimi’ olduğunu belirterek, AKP’nin yerel yönetimleri lağvetme gibi uygulamalarının utanç verici olduğunu söyledi.
İstanbul Esenkent’te “12 Eylül ve Tek Adam Rejimi” başlıklı panel, önceki gün CHP, HDP temsilcileri ile AKP’nin kurucu isimlerinden Prof. Dr. Fatma Bostan Ünsal’ın katılımıyla gerçekleşti. 

Panelde konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Türkiye’nin bugüne kadar 7 kez darbeye maruz kaldığına dikkat çekerek, ancak 12 Eylül’ün dahi, demokrasiye 20 Temmuz Kravatlı Darbe kadar büyük darbe vurmadığını söyledi. Türkiye’nin demokrasiyle bugüne kadar yalnızca tanıştığını, ancak birlikte yaşama kültürünün oturtulamadığını belirten Altay, “Şu anki diktatöre karşı demokrasi bileşenlerinin güç birliği yapıyor olması umut verici” ifadelerini kullandı. 

‘AKP bu haliyle devam edemez’ 


AKP kurucularından Fatma Bostan Ünsal, bugün siyasetin en ciddi sorununun tek adam rejimi olduğunu vurgulayarak, kurucusu olduğu AKP’nin, kendi değerlerine aykırı hareket ettiğini ifade etti. Yerel yönetimlere önem vererek iktidara gelmiş AKP hükümetinin, şu an yerel yönetimleri lağvetmesinin utanç verici bir gelişme olduğunu belirten Ünsal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“AKP’nin bugünkü hali, Jakoben anlayışa itiraz eden geleneğine de ters. Bu nedenle sürdürülemez. Türkiye’de öyle bir zıtlaşma var ki, herkes kendi kimliğinin ve varoluşunun tersi istikamete gidiyor. “Tek bir kişi her şeyi doğru bilemeyeceği, için herkesin kaybedeceği toplumsal bir duruma doğru gidiyoruz. Toplum da bunu fark ettiği için daha önce bir araya gelmeyen insanlar, gruplar bir araya geliyor” diye konuştu. Ünsal, iktidarın makul gördüğü kadın profili dışındaki profile ayrımcılık yaptığını da sözlerine ekledi. 

‘Doğru sorulara yanlış cevap’ 

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy da, Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine saldırı olayına dikkat çekerek, şunları kaydetti: “Mesele Erdoğan meselesi değil, zira o gittikten sonra da sorunlar devam edecek. Son birkaç yıldır tek dil, tek din gibi söylemler, zaten tek adamlığın göstergesiydi. Bu söylemlerin arttığı dönemler tek adamlık yönetimi oluyor. Erdoğan, toplumun doğru sorularına verilen yanlış bir cevaptır.”

Esenyurt’a Atina benzeri meclis 

Panelde son olarak konuşan Esenyurt Kurucu Belediye Başkanı Gürbüz Çapan da, referandum öncesi Esenyurt’ta yaptıkları çalışmaların sonucunda, ilçeden “Hayır” çıktığını hatırlatarak, “Esenyurt, referandumda büyük bir belaya karşı durdu. Bir kere yapan, bir kere daha yapar” ifadelerini kullandı. Çapan, “Türkiye, ilkel biçimde adam tartışması yapıyor, oysa medeni dünyada program tartışılır. Bu nedenle biz Esenyurt için bir meclis öneriyoruz. Bu meclis, Atina demokrasisindeki 500’ler meclisi benzeri bir yapı. Her türden insanı temsilen kanaat önderlerinin olacağı, bin kişinin bir temsilci seçeceği bu büyük meclis, belediye başkan adayını, belediye meclis üyelerini, milletvekillerini ve hatta başkanlıkta kime oy vereceğini tartışan bir meclis olacak. Dahası, tüm imar tadilatları ve büyük bütçeli büyük yatırımların bu meclisin onayından geçmesi gerekecek. Böyle bir meclisle Esenyurt’taki sorunları çözersek, İstanbul’a örnek oluruz, İstanbul da Türkiye’ye öncülük eder” dedi.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ