AKP iktidarı sözünü tutmadı: Depremzedeler eksi 20 derecede çadırda yaşıyor

Van Başkale’de meydana gelen depremin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen depremzedeler halen çadırlarda ve konteynırlarda yaşamak zorunda kalıyor.


İran’ın Türkiye sınırındaki Xoy kentinde 23 Şubat 2020 tarihinde meydana gelen 5,9 şiddetindeki deprem nedeniyle Van’ın Başkale ilçesine bağlı Özpınar, Güvendik, Gelenler, Kaşkol ve Böğrüpek kırsal mahallelerinde yıkım meydana geldi.

Depremde 4’ü çocuk 10 kişi yaşamını yitirirken, 54 kişi ise yaralandı. 50 konut ve 300 ahır yıkılırken, 4 bin 900 konutta ise ağır hasar oluştu. Yıkımın ardından kırsal mahallerde yaşayan vatandaşların çoğu kent merkezine göç ederek kirada yaşamaya başladı.


Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Kemal Atlı depremden sonra yaptığı açıklamada ‘konut yaparak depremzedelerin mağduriyetlerini gidereceğiz’ demesine rağmen verilen sözler tutulmadı. Depremin birinci yıl dönümünde depremzedeler halen çadır ve konteynerlerde yaşam mücadelesi veriyor.

DONDURUCU HAVADA ÇADIRDALAR

Depremin birinci yıl dönümünde hâlâ yaralarının sarılmadığını anlatan depremzedeler, acil ihtiyaçlarının ev ve ahır olduğunu belirtti. Gece eksi 20 derecede soğukta konteynerlerde yaşamlarını sürdüren depremzedeler, kendilerine verilen çadırları da hayvanları için kullanıyor. Yıkılan birçok konutun enkazı kaldırılırken, depremzedeler yıkılan evlerinden ve ahırlarından sağlam kalan briketleri ve keresteleri ayıklayarak, konteynırların çevresini kapatmış durumda.

SÖZLER TUTULMADI

Depremde evi ve ahırı yıkılan depremzedelerden Abidin Demir, bir yıl geçmesine rağmen devletin verdiği sözü tutmadığını ifade etti. Demir, “Kış nedeniyle perişanız. Hayvan ve çocuklarımızla birlikte aynı yerde kalıyoruz. Ahır ve ev yapılacaklarına dair söz verdiler. Ama hiçbir söz tutulmadı. Devlet konteynır ve çadır verdi. Onun dışında herhangi bir yardımda bulunmadı. İki kıştır bu halde çok zorluk çekiyoruz. Mağduruz, bizlere başımızı sokacak yer ve hayvanlarımız için ahır yapılmasını istiyoruz” diye konuştu

”EV YAPILSIN İSTİYORUZ”

Güvendik Mahallesi’nde yaşayan Mihyeddin Başkurt ise, ”Depremin üzerinden bir yıl geçti devlet bize ne yardım etti ne destek ne de para verdi. Mahalledeki 110 haneden 40 hane tek kaldı, 70 hane ise Van’a göç etmek zorunda kaldı. Şehre gidenler zor günler yaşıyor ve köye geri dönmek istiyorlar. Depremden kaçarak şehre gidenler, hayvanlarını sattılar. Şimdi ellerinde hayvanları da kalmadı ve geri köye döneceklerini söylüyorlar. Ama dönmeleri için destek yapılması gerekiyor. Yoksa konteynır ve yıkık evlerde iki kışı zor geçiriyoruz.” diye konuştu.

Elâzığ depreminde konutların yapıldığını hatırlatan Başkurt, ”Bizlere ev yapılmasını istiyoruz.” talebinde bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ