AKP döneminde silahlı, sopalı ve yumruklu saldırılar: Siyasetçi, gazeteci, milletvekili…

Siyasetçi Selçuk Özdağ ve gazeteci Orhan Uğuroğlu'nun dövülmesi, AKP hükümetleri döneminde iktidarı eleştirdiği için yumruklu saldırıya uğrayan genel başkan, milletvekili ve gazetecileri akıllara getirdi.


Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, evinin önünde silahlı, sopalı ve yumruklu saldırıya uğradı. Kanlar içinde kalan Özdağ’ın dövüldüğü sırada Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu’na da saldırı düzenlendi. Son olaylar, AKP hükümetleri döneminde iktidarı eleştirdiği için yumruklu saldırıya uğrayan genel başkan, milletvekili ve gazetecileri akıllara getirdi. Peki 18 yıllık AKP iktidarı döneminde kimlere silahlı, yumruklu ve sopalı saldırı düzenlendi?

AHMET TÜRK’ÜN BURNU KIRILDI


12 Nisan 2010 tarihinde kapatılan Demokratik Toplum Partisi Genel Başkanı Ahmet Türk Samsun’da yumruklu saldırıya uğradı. Daha sonra milletvekilliği ve Mardin Belediye Başkanlığı da yapan Türk’ün burnu kırıldı. Saldırgan İsmail Çevik ay yıldızlı tişörtle röportaj verdi. 68 gün cezaevinde yatıp çıktı.

KILIÇDAROĞLU’NA TBMM’DE YUMRUKLU SALDIRI

8 Nisan 2014 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na TBMM’de yumruklu saldırı yapıldı. Saldırıyı gerçekleştiren Orhan Övet yargılama sonunda kamu görevlisini kasten yaralama ve hakaretten 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Övet, 3 ay cezaevinde yattı.

GAZETECİ AHMET HAKAN EVİNİN ÖNÜNDE DÖVÜLDÜ

1 Ekim 2015 tarihinde AKP ve Erdoğan’ı eleştiren gazeteci Ahmet Hakan evinin önünde dövüldü. Ahmet Hakan’a saldırı düzenleyen 7 şüpheliden 1’i gözaltına tutuklandı. Saldırının ardından Ahmet Hakan’ın AKP hükümetine dönük eleştirileri sona erdi. Son olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın elinden medya oskarı aldı.

KILIÇDAROĞLU’NA TAŞLI, SOPALI, YUMRUKLU LİNÇ

21 Nisan 2019 tarihinde Çubuk’ta şehit cenazesine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bir grup tarafından linç girişiminde bulunuldu. Aracı taşlandı, Kılıçdaroğlu’na yumruk atıldı. Kılıçdaroğlu’nu korumaları kalabalığın içinden güçlükle çıkarabildi. Saldırıyı gerçekleştiren 36 kişi hakkında dava açıldı.

CHP’Lİ ÖZEL’E MHP’Lİ VEKİLDEN YUMRUK

10 Haziran 2020 tarihinde CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel TBMM’de konuşma yaptığı sırada yumruklu saldırıya uğradı. Özel’in arkası dönük iken MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, Özel’e yumruk attı.


Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, silahlı sopalı bir grubun saldırısına uğradı.

CAN DÜNDAR VE YILMAZ BÜYÜKERŞEN’E SİLAHLI SALDIRI

30 Temmuz 2017 tarihinde Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e de silahlı saldırı girişiminde bulunuldu. 7 Mayıs 2026’da MİT tırlarının Suriye’ye taşıdığı silahları yayınlayan gazeteci Can Dündar’a İstanbul Adliyesi önünde silahlı saldırı düzenlendi. Saldırganın silahından çıkan kurşunlar Dündar’a isabet etmedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ