Ailelerinden uzak cezaevine gönderilenler için AİHM’den emsal ‘hak ihlali’ kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, iki tutuklunun ailelerinden uzak şehirlere gönderilmeleri ve nakil taleplerinin karşılanmamasıyla ilgili başvuruda hak ihlali kararı verdi.


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tutuklu ailelerinin çilesine dönüşen ve aileleri cezalandırma yöntemi olarak kullanılan uzak cezaevlerine nakille ilgili emsal bir karar verdi.

AİHM, aileleri Siirt ve Diyarbakır’da yasayan ancak Kırıkkale Cezaevinde tutulan ve nakil istekleri reddedilen başvurucuların aile yaşamına saygı haklarının ihlal edildiğine karar verdi.


Aileleri Siirt ve Diyarbakır’da yaşayan, Abdülkerim Avşar ve Abdülkerim Tekin, terör örgütü üyesi olmak ve bölücülük suçlamasıyla tutuklandılar ardından Kırıkkale Cezaevine gönderildiler. İkilinin ailelerinin yaşadığı şehirdeki cezaevinde nakil taleplerine iç hukukta ret cevabı verildi.

Bunun üzerine AİHM’e başvuran ikili hakkında karar çıktı. AİHM, başvurucuların aile yaşamına saygı haklarının ihlal edildiğine karar verdi.GÖRÜŞ YOLU ÖLÜM YOLU

Uzak cezaevlerine nakil nedeniyle çok sayıda aile trajedisi de yaşandı. Görüş için sabah 07.00’de Cezaevi kapısında bulunması gereken ailelerin gece yarısı yola çıkmaları ve ardından yorgun biçimde evlerine dönmek zorunda olmaları nedeniyle kazalar meydana geldi. Bu kazalarda tutuklular ailelerini kaybetti. Tutuklu aileleri görüş yolunun ölüm yolu olduğuna ilişkin başlattıkları Twitter etiketine binlerce destek gelmişti. Özellikle maddi güçlük çeken aileler tutuklu olan yakınlarını ziyarete gidemediklerini dile getirmişlerdi.

15 Temmuz’dan sonra artan biçimde, uzak cezaevine nakil yöntemi uygulanmaya başlandı. Bu kararın aileleri de cezalandırmak için alındığı belirtiliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ