Ağırdır: Eşitlik içermeyen af teklifi ile mi ‘biz’ duygusu yaratılacak

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, "Eşitlik içermeyen af teklifi ve belediyelere yasaklarla mı ‘biz’ duygusu yaratılacak?" dedi.


KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, hükümetin yeni tip Koronavirüs’le (Covid-19) mücadele kapsamında başlattığı ‘Biz Bize Yeteriz’ bağış kampanyasındaki ‘biz’ vurgusu ile belediyelerin bağış hesaplarının bloke edilmesi ve infaz indirimi düzenlemesinin çeliştiğini söyledi.

T24‘te Murat Sabuncu‘nun Sayıların Dili yayınında sorularını yanıtlayan Ağırdır, salgına karşı önlemlerin hep 65 yaş üstü üzerinden konuşulduğunu ancak bilim insanlarının da vurguladığı üzere kronik rahatsızlığı olanlarının da risk altında olduğunu belirterek, “Türkiye’de her 3 kişiden birinin kronik hastalığı bulunuyor. Ülkedeki insanların 3’te biri ya yaşlılıktan ya da kronik rahatsızlık nedeniyle risk altında” bilgisini paylaştı.


“YENİ BİR SÖYLEM YOK”

Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan bağış kampanyasını yorumlayan Bekir Ağırdır hükümetin yönetme kapasitesi sorunu yaşadığını ve yeni bir söylem üretmediğini dile getirdi.

“HÜKÜMET TEHLİKELERİ KENDİ GELECEĞİ ÜZERİNDEN OKUYOR”

Büyükşehir belediyelerinin kendi inisiyatifleri ile başlattıkları yardım kampanyalarının engellenmesi hakkında Ağırdır, “Hükümet olası bütün tehlikeleri ülkenin geleceği üzerinden okumak yerine kendi siyasi iktidarının geleceği üzerinden okuyor. Belediyelerin yardım kampanyalarını ‘alternatif devlet inşa etmek’ gibi bir yerlere çekmek anca böyle bir okuma ile mümkün olabilir” dedi.

KAMPANYALAR NİÇİN YASAKLANIYOR?

Ağırdır, hükümetin gerçekten toplumsal dayanışmaya ihtiyaç duyması durumunda yerel yönetimlerle ve STK’larla işbirliği halinde çalışması gerektiğini ancak uygulamada yapılanlarının çelişkili olduğunu söyledi. Türkiye’de 140 bini aşkın derneğin 110 bininin dayanışma temelli olduğunu hatırlatan Ağırdır, “Ama burada problem bunun bir hükümet politikası haline gelmesi. Eğer gerçekten bu tür kamu otoritelerinin dayanışmalarını gerekli görüyorsa ülkeyi yönetenler, o zaman yerel yönetimlerin yaptığı örgütlü kampanyaları niçin yasaklıyorlar” diye konuştu.

“AF TEKLİFİ EŞİTLİK İÇERMİYOR”

Meclis’e getirilen infaz paketini de değerlendiren Ağırdır, hükümetin toplumun yeniden bir duygu ortaklığına gelmesini amaçlaması durumunda, infaz paketinin içeriğinin böyle olmayacağını ifade ederek, “Bu iki mesele bile gösteriyor ki ülkeyi yönetenler, böylesine küresel bir melanet karşısında bile gerçek anlamıyla dayanışmacı ve toplumun bir arada durmasını güçlendirecek politikaları düşünmüyor” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ