Afrin “gazisi” asker: Önce ziyaretime geldiler, sonra ihraç ettiler

TSK'nın Afrin'de yürüttüğü operasyon sırasında yaralanarak gazi olan Üsteğmen İsmail Tokmak, 2 Temmuz'da kamudan ihraç edildi.


Tokmak, tedavi gördüğü sırada saat 9.30'ta Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nden kendisini ziyarete geldiklerini, yarım saat sonra ise ihraç edildiğini öğrendiğini söyledi. Tokmak, gazilik ünvanını da kaybetti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin Afrin bölgesinde yürüttüğü ‘Zeytin Dalı Harekâtı’nda yaralanan, 33 yaşındaki Üsteğmen İsmail Tokmak, Facebook hesabında mesleğinden ihraç edildiğini duyurdu.


Tokmak yaralandıktan sonra memleketi Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine getirildi. Burada tedavi gördüğü sırada Tokmak Şanlıurfa Belediye Başkanı, milletvekilleri, il müdürleri gibi pek çok kişi tarafından ziyaret edildi ve ‘kahramanlıkları’ övüldü. Ancak, Tokmak bunun ardından 2 Temmuz’da kamudan ihraç edildi.

İsmail Tokmak, başta Anadolu Ajansı olmak üzere verdiği röportajlarda Zeytin Dalı Harekâtı’nda arkadaşlarını kaybettiğini, çok üzgün olduğunu belirtmişti.
Tokmak, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda ihraç kararına tepkisini şu sözlerle ifade etti:

“Allah rızası için okuyun. Vicdanınız biraz hissederse bana da destek olun. Zeytindalı Harekâtında gazi olarak, sabah 09.30’da kapı çalıyor. Sayın Gazimiz, biz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan sizlerin hal hatırını sormaya geldik. Devletimiz sağolsun bizleri düşünüyor, Allah devletimizden razı olsun.

Ardından saat 10.00’da telefonum çalıyor. ‘Ben sizin birliğinizden havan bölük astsubayı’ dedi, buyrun dedim. ‘Komutanım’ dedi, ‘meslekten ihraç edildiniz.’

Allah’ım dedim ben bu vatan için canımı verdim. Beş şehit arkadaşımı verdim. Ve dedim ki Ya Rabbi keşke ben de şehitlerle beraber şehit olsaydım, bu utancı yaşatmasaydın. Allah aşkına ben ilaçsız beş dakika bile uyuyamayan, kulaklarımda işitme kaybı ve çınlama sesleri ile uyuyamayan ben neden bunu hak ediyorum? Allah’ım sen şahitsin ben vatan için gazi oldum, asla vatana hıyanet etmedim.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ