Adalet Bakanı Gül: Yeni yargı paketinde ceza indirimi yok

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yeni yargı paketinde ceza indirimi çalışması olmadığını söyledi. Gül, “O konular ayrıca siyaseten tartışılıyor. Yargı paketi kendi içerisinde devam edecek.” ifadelerini kullandı.


Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AKP TBMM Grup Toplantısı için geldiği Meclis’te gazetecilerin sorularını cevapladı. Gül’e, yeni yargı paketi soruldu. Hukuk mahkemelerinde 4 milyonun üzerinde dosya bulunduğunu ifade eden Gül, bu davaları hızlandıracak ve daha rasyonel hale getirecek birtakım düzenlemeler düşünüldüğünü, pakette daha çok usul hükümlerine ilişkin düzenlemeler olacağını söyledi.

İkinci yargı paketinin cezaya ilişkin bir düzenlemeyi öngörmediğini açıklayan Gül, “Cezaya ilişkin, ileriki paketlerde yargı reformu çerçevesinde gündemde olan konular gelebilir. Ama hukuk yargılamalarıyla ilgili, noterlik, icralara yönelik borçlunun kendi malını satabilmesi gibi birtakım vatandaş lehine olan, yargılamaları hızlandıran düzenlemeler düşünülüyor.” açıklamasında bulundu.


MHP’NİN TEKLİFİ HATIRLATILDI

Abdulhamit Gül, ceza indirimiyle ilgili düzenlemenin, Meclisteki siyasi parti gruplarının belirleyeceği bir konu olduğunu anlattı. Gül, “Yargı paketi çerçevesinde öyle bir çalışma yok. O konular ayrıca siyaseten tartışılıyor. Yargı paketi kendi içerisinde devam edecek. Meclis kendi gündemine hakim.” ifadelerini kullandı.

MHP’nin ceza indirimine ilişkin teklifinin bulunduğunun hatırlatılması üzerine ise, bu konuların siyasi partilerin iradesiyle oluşacağını, kendilerinin bir şey söyleme imkanlarının bulunmadığını söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ