AB'den yeşil ve gri pasaportlarla vizesiz seyahate izin şartı

Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat etme özgürlüğüne sahip vatandaşlar için vizesiz seyahat etme kısıtlaması getirildi.
EuroEsia Global Visa Services'in yaptığı bildirime göre, bugüne kadar Avrupa ülkelerine yeşil ve gri pasaportlarla vizesiz girebilenler 2020'den itibaren seyahatlerinden önce izin almak zorunda kalacaklar.


Artı Gerçek'te yer alan habere göre, vizesiz seyahat hakları, alınan karar gereğince kısıtlanırken, Avrupa Parlamento'sunun duyurusuna göre; 2020 yılında Avrupa ülkelerinden birine seyahat etmek isteyen yeşil ve gri pasaport sahibi Türkiye vatandaşlarının seyahatlerinden önce ETIAS sistemi üzerinden kayıt yaptırmaları zorunlu olacak. Yapılan kayıt işlemi sırasında yolcuların, giriş izni alabilmek için belirli bir miktar harç bedeli ödemeleri de gerekiyor.

18 yaş altı ve 70 yaş üzeri yolcular, ilgili harç bedelinden muaf tutulacak. Uygulama ile yeşil ve gri pasaport sahibi Türkiye vatandaşlarının vize muafiyet hakları saklı tutulurken, Avrupa'ya girişlerde seyahat izni almaları zorunlu koşuluyor. 

Yeni yürürlüğe giren yasanın öncelikli amacının güvenlik olduğunu beyan eden Avrupa Parlementosu; sınır kontrolünün sağlanması, salgın tehlikesi, yasadışı göç, güvenlik tehdidi ve kendi ülke vatandaşlarını korumak gibi gerekçelerle böyle bir kararı aldığını bildirdi.

Yeşil ve gri pasaporta sahip Türkiye vatandaşlarının Avrupa'ya giriş izni başvurusunda bulunması 2020 itibariyle geçerli olacak. Ancak her başvuru sahibi yolcunun sunmuş olduğu evraklar koşulsuz kabul edilmeyecek ve ön kontrolden geçecek. Herhangi bir göç durumu ya da güvenlik tehdidi unsuru ile karşılaşılması halinde başvurular geri çevrilip, Avrupa'ya giriş izni başvuruları reddedilebilecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ