ABD Başkanı Trump, Türkiye’ye yönelik yaptırımları açıkladı

ABD Türkiye'ye yönelik yaptırımlarını açıkladı.


ABD Başkanı Donald Trump Türkiye’ye yönelik yaptırımlarını açıkladı. Yaptırımlar çeliğe uygulanan gümrük vergisini yüzde 50’ye çıkarırken, Türkiye’yle 100 milyar dolarlık ticaret anlaşmasını içeren müzakereler sona erdirildi.

Trump’ın açıklamaları şöyle:


“Yakında, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda istikrarsızlığa katkı sunan hareketlerine katkı koyan hükümetin mevcut ve eski hükümetinin yetkililerine ya da herhangi bir kişiye yaptırım uygulanması konusunda yetki veren bir Başkanlık kararını yayınlayacağım.

“Çelike uygulanan gümrük vergisi mayıs ayında yaşanan indirimin öncesindeki gibi yeniden yüzde 50’ye çıkarılacak. ABD, Ticaret Bakanlığı tarafından sürdürülen ve Türkiye’yle 100 milyar dolarlık ticaret anlaşmasını içeren müzakereleri hemen sonlandıracak.

“Ofisteki ilk günümden bu yana, Trump yönetimi yorulmada ABD ve onun vatandaşlarının güvenliği için yorulmadan çalışıyor. ABD ve onun partnerleri IŞİD’in acımasız bölgesel halifeliğinin yüzde 100’ünü özgürleştirdi. Türkiye bu yapılanları tehlikeye atmamalı. Türkiye aynı zamanda Suriye’nin kuzeydoğusundaki sivillerin, özellikle hassas etnik ve dini azınlıkların korunmasına öncelik vermelidir. Sivillere ayrımcılık, sivil yapıların yok edilmesi ve etnik veya dini azınlıkların hedef alınması kabul edilemez. Buna ek olarak sığınmacıların geri dönüşü güvenli, gönüllü ve onurlu bir biçimde sağlanmalı.”

Beyaz Saray’ın bu yaptırımlarına yarın Kongre’nin nasıl karşılık vereceği ise merak konusu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ