AB Dışişleri Bakanları, Türkiye’ye silah ambargosu konusunda anlaşamadı

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik başlattığı askerî harekâta tepki gösteren Avrupa Birliği (AB) ülkeleri Ankara’ya silah ambargosu başlatmak için harekete geçmişti.


Ancak Lüksemburg'da toplanan AB Dışişleri Bakanları, Türkiye’ye silah ambargosu uygulama konusunda anlaşamadı. 

Euronews Türkçe’nin haberine göre toplantı sonrasında Avrupa Birliği Konseyi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin askerî harekâtı kınandı ve Kuzey Suriye’ye yönelik saldırının IŞİD’le mücadelede kaydedilen ilerlemeyi baltaladığı belirtildi.


Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"AB, bütün bölgenin istikrarını ve güvenliğini ciddi bir şekilde sarsan, daha fazla sivillerin yerinden edilmesine sebep olan Suriye'nin kuzey doğusundaki askerî eylemi kınıyor. Bu operasyon Uluslararası Koalisyonun DAEŞ'i yenmek için bugüne kadar kaydettiği ilerlemeyi önemli ölçüde baltalıyor."

Öte yandan toplantıda Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de devam eden sondaj çalışmaları kınandı. Türkiye'nin uluslararası hukuk çerçevesinde hareket etmesi gerektiği belirtilirken, AB tarafından uygulanan yaptırımlar hatırlatıldı.

Avrupa Birliği Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Twitter hesabından "Avrupa Birliği Dışişleri Konseyi toplantısından hem Suriye operasyonu hem Türkiye'nin Kıbrıs açıklarındaki sondaj çalışması konusunda üye ülkeler, birlik ve beraberlik içinde hareket ediyor" paylaşımını yaptı.

 
Avrupa Birliği Devlet ve Hükümet Başkanları 17-18 Ekim'de Brüksel'de, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik saldırılarını görüşecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ