6 bine yakın orman yangınının nedeni aydınlatılamamış!

Yaz mevsimi ile birlikte Türkiye’nin farklı bölgelerinde ardı ardına orman yangını haberleri gelmeye başladı.


 Orman yangını söndürmede büyük zaafiyet yaşanan Türkiye’de son 5 yılda çıkan 10 bin 130 orman yangınından 5.862’sinin çıkış nedeni aydınlatılamamış.

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, son günlerde ardı ardına çıkan orman yangınlarını soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı. Şeker, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Türk Hava Kurumu’nun (THK) işlettiği ve orman yangınlarında en etkili uçaklardan olan Bombardier CL 215 tipi uçakların THK’nın Orman Bakanlığı tarafından yapılan yangın söndürme ihalesinde yüksek fiyat verdiği için ihaleyi alamaması sebebiyle bu seneki orman söndürme çalışmalarına katılamadığı iddiasını sordu.


YANGINLARA GEREKTİĞİ GİBİ MÜDAHALE EDİLMİYOR

Yaz mevsimi ile birlikte Türkiye’nin farklı alanlarında ardı ardına yaşanan orman yangınlarının ormanlara büyük zarar verdiğini söyleyen CHP’li Şeker, “Muğla ili Dalaman – Fethiye hattında çıkan ve geniş bir alana yayılan orman yangını toplumda geniş bir üzüntüye yol açtı. Hemen ardından Muğla’nın Bodrum ilçesinde Bağla Mahallesi’nde makilik alanda çıkan yangın rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Yaşanan orman yangınlarına zamanında ve gereği gibi müdahale edilmemesi maddi zararın yanında bölge ekosistemini ve habitatını da olumsuz etkiliyor” dedi.

5 BİN 862 YANGININ ÇIKIŞ NEDENİ BİLİNMİYOR

Orman Genel Müdürlüğü 2018 yılı Faaliyet Raporu’na göre Türkiye’de 2014 – 2018 yılları arasında 10 bin 130 orman yangını çıktığını, bu yangınların 667’sinin kasıtlı çıkartılırken 5.862’sinin çıkış nedeninin aydınlatılamadığını belirten CHP’li Şeker, “Günlerdir ciğerimiz yanıyor, gözümüz gibi koruyup kollamamamız gereken ülkemizin en kıymetli alanlarında ardı ardına yangınlar çıkıyor. Ama iddialara göre THK’nın elindeki uçaklar bu yangınlara müdahale için kullanılmaya gerek görülmemiş. Bu vahim iddialar doğru ise, bu ihmalin sorumluları tespit edilmeli, Bakanlık tarafından kamuoyuna derhal bir açıklama yapılmalı” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ