36 saat sonra kamuoyu önüne çıkan Erdoğan: 36 askerimiz şehit

İdlib’de 33 askerin şehadeti sonrası ilk defa İstanbul’da kameralar karşısına geçen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, şehit sayısının 36’ya yükseldiğini açıkladı.


Suriye’de rejim güçlerinin hava saldırısı sonrası şehit düşen 33 askerle ilgili olayın yaşandığı günden bu yana açıklama yapmayan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 36 saat sonra kamuoyu önüne çıktı.

SURİYE MESELESİ TÜRKİYE İÇİN ASLA MACERA DEĞİL


İstanbul’da milletvekilleri ile buluşmasında konuşan AKP’li Erdoğan, “Suriye meselesi Türkiye için asla bir macera değildir” dedi.

4 MİLYON İNSAN SINIRIMIZA DOĞRU HAREKETLENDİ

İdlib meselesinin Türkiye’yi farklı şekilde köşeye sıkıştırmak için kurgulandığını ve kışkırtıldığını dile getirerek, “Bölgede yaşayan ve diğer yerlerden kaçarak gelen 4 milyon insan sınırlarımıza doğru şu anda harekete geçmiştir” ifadelerini kullandı.

GÜNEY SINIRLARIMIZI KUŞATMAYI HEDEFLEDİLER

İşte Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan noktalar:

– (Gezi Parkı eylemleri tepkisi) Milletimiz bu süreçte her zaman hayranlıkla ifade ettiğimiz derin irfanıyla oynanan oyunu gördü ve bizim yanımızda yer aldı. Buradan sonuç çıkmayınca ülkemizin güney sınırlarını kuşatmayı hedeflediler.

BUNLAR ALDATILMIŞ GENÇLER, BU DA İFADEMİN EN İYİ YANI

– Bunlar yaşandığı halde güya vatansever havasına girenler ne yazık ki bu süreç içerisinde sadece aydınlık gençler diye ana muhalefetin başı bu gençleri ilan etmeye çalıştı. Bunlar aydınlık falan değil. Bunlar tamamıyla aldatılmış gençler. Bu da ifademin en iyi yanıdır.

KAZANIMLARIMIZI ELİMİZDEN ALMAK İÇİN KURGULANDI

– İdlib meselesi ülkemizi farklı bir şekilde köşeye sıkıştırıp kazanımlarımızı elimizden almak için özelikle kurgulanan kışkırtılan bir konu olarak önümüze geldi.

ORAYA SURİYE HALKININ DAVETLİSİ OLARAK GİTTİK

– Yeni bir göç dalgasını kaldıracak değiliz. İdlib’deki onca insanı rejimin insafına terk etmek bizim ne inancımıza, ne kültürümüze, ne tarihimize sığar. Biz oraya Esed’in davetlisi olarak gitmedik. Biz oraya Suriye halkının davetlisi olarak gittik. Suriye kalktı tamam. Bu iş bitti demeden bizim oradan çıkma niyetimiz yok dedim. Dün sayın Putin’e de söyledim ‘sizin orada ne işiniz var’ üst kuracaksanız yine kurun ama şu an oradan çekilin bizi rejimle baş başa bırakın. Biz çekildik diyemiyorlar. Menfaatleri nedir çözebilmiş değiliz.

SAVAŞI ŞIRNAK, MARDİN, HATAY’DA VERMEK ZORUNDA KALIRIZ

– Suriye sınırlarımızı terör örgütlerinden arındırmaz ise yarın karşılaşacağımız manzara açıkça ortadadır. Suriye’de vermediğimiz savaşı yarın Şırnak, Mardin, Gaziantep’te, Hatay’da vermek zorunda kalırız.

HEPİMİZİN GÖRMESİ VE KABUL ETMESİ GEREKİYOR

– Suriye’de ülkemize düşmanlığı temel misyon edinmiş bir rejim varken biz burada nasıl huzurla yaşayabiliriz? Öyleyse Suriye’de verilen mücadelenin hepimizin geleceğiyle ilgili olduğunu hepimizin görmesi ve kabul etmesi gerekiyor. Türkiye’nin Suriye’de ne iş var sorusu aslında Türkiye terör örgütlerine ve kendine düşman bir rejime teslim olmalı önerisini bize tavsiye ediyorlar. Soruyorum; terör örgütlerine teslim mi olalım?

HANGİ BEDELİ ÖDEMEMİZ GEREKİYORSA ÖDEYECEĞİZ

– Ülkemize devletimize vatanımıza sık sıkıya sahip çıkacak bekamız için nerede hangi mücadeleyi vermemiz gerekiyorsa verecek hangi bedeli ödememiz gerekiyorsa ödeyeceğiz. Bu mücadelede şehit düşen her evladımızın acısı yüreğimizi dağlıyor.

ŞEHİTLERİN KANLARINI YERDE BIRAKMIYORUZ

– Hamdoslun şehitlerimizin kanlarını yerde bırakmıyoruz bırakmayacağız. 2 binin üzerinde rejim unsuru öldürülürken aralarında 94 tank, 37 obüs topu, 28 çok namlulu roket atarın da bulunduğu 300’e yakın araç-gerek imha edilmiştir.

KİMYASAL ÜRÜN BULUNAN 7 DEPO PATLATILDI

– Dün akşam itibarıyla 7 kimyasal ürünlerin olduğu depo patlatılmıştır. İşin bu noktaya gelmesini asla arzu etmezdik ama madem ki bizi buna zorladılar sonuçlarına da katlanacaklar.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ