1 çiftçi 1 veteriner 1 memurdan hukuk dersi

Burdur'da görülen davada üç sıradan insan mahkemelere hukuk dersi verdi.
Burdur'da 1 memur, 1 öğretmen, 1 çiftçi ve 1 veterinerin darbe girişimi suçlamasıyla yargılanmaya başladı.

Davada yargılanan veteriner: "Bylock indirmek suçsa savcı Google'ı da mahkemeye versin." 

Yargılanan çiftçi: "Savcı önce örgütle cemaati ayırmayı öğrensin."


Burdur’da Hizmet Hareketi'ne yönelik soruşturmaları kapsamında tutuklu yargılanan veteriner hekim Muhammet Oğuz Eker, duruşmadaki ifadesinde ‘ByLock’u, Google Play Store’dan indirdiğini kabul etti. Eker, “1200’e yakın müşterim var. Bunların bilgilerini yedeklemek için program arıyordum, bu sırada ‘ByLock’u da indirdim. Çok karışık bir programdı. Kullanmadım. Daha sonra sildim. Programı indirmek suçsa Google’ı da mahkemeye versinler” dedi.

‘BÖYLE BİR ADAM AKLINI KİMSEYE KİRAYA VERMEZ’

Mahkeme Başkanı Mehmet Ali Yüce’nin “Bilgilerini yedeklemek için neden ByLock programını indirdin. Google sana ByLock’u mu önerdi” sorusuna Eker, “‘Güvenliği yüksek program’ diyordu onun için indirdim” diye cevap verdi. Özgürlüğüne düşkün bir insan olduğunu, Galatasaray kombine kartı olduğunu ve iki haftada bir İstanbul’a giderek Galatasaray maçlarını izlediğini anlatan Eker, “Böyle bir adam aklını kimseye kiraya vermez. Kimseden talimat almaz. Silahlı terör örgütü üyeliği suçlamasını kabul edemem. Bu benim ve ailem için züldür” diye konuştu.

‘ÇOK BÜYÜK HAKSIZLIK’

Burdur Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü eski çalışanı Adnan Kaplan, ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasını reddettiğini, devlete ve kanunlara bağlı, devlete karşı görevlerini en iyi şekilde yerine getiren, devletini ve milletini seven, demokrasi ve hukuktan yana biri olduğunu söyledi. 15 Temmuz darbe girişimini tasvip etmediğini ve lanetlediğini söyleyen Kaplan, “Bu hain darbe girişimine katılanlara en ağır cezanın verilmesini istiyorum. Terör örgütü üyesi olarak yargılanmak çok büyük haksızlıktır” dedi.

‘SATIN ALDIĞIM ŞİRKETE EL KONULDU’

Davada ifade veren Çiftçi Ahmet Akın, “Savcı önce örgüt ile cemaat yapılanmasını ayırt etsin” dedi. Ailesinin maddi durumunun zayıf olması nedeniyle yurtlarda kaldığını kaydeden Akın, “Ailem çiftçi olması nedeniyle ve fiyatı uygun diye buraları tercih ettim. Devletin izin verdiği pansiyonlarda kalmak suç mu? Hiçbir suç teşkil eden olaya karışmadım. Hain darbe girişimiyle uzaktan yakından ilişkim yok. Darbenin asıl mağduru benim. Satın aldığım şirkete el konuldu. Darbeyi biliyor olsam neden 3 gün önce satın alayım” diye konuştu.

"HUKUK DEVLETİNDE ÇOCUĞUNU YAZDIRDIĞIN OKUL SUÇ OLMAZ"

Eski öğretmen Yaşar Bağrıaçık da hayatında mahkemelik olmadığını, kimseyle tartışmadığını, vergi ve trafik cezası bile olmadığını söyledi. Bağrıaçık, “Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk güvenliğinin olduğu bir ülkede, çocuğunuzu yazdırdığınız okul, üye olduğunuz sendika suç olarak karşınıza çıkmaz. Hukuk devletinde bir eylemin suç olup olmadığını siyasiler değil yasalar belirler. Hiçbir eylemim olmadığı halde dünyanın en ağır suçu ile yargılanıyorum” dedi.

‘KAYDIMIZI E-OKUL’DAN YAPTIK’

Eğitim öğretimin insanın en temel hakkı olduğunu vurgulayan Bağrıaçık, “Bu okul anayasa ve kanunlara uygun olarak açılmış. Kaydımızı internet üzerinden e-okul’dan yaptık. Okul suçluysa e-okul sistemi bunu durdurması lazım. Kanunen açık olan bir okula çocuk göndermenin suç olacağını nereden bileyim” diye konuştu. Faizsiz bankacılık yaptığı için Bank Asya’ya para yatırdığını da söyleyen Bağrıaçık, “Hain darbe girişiminde bulunanların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ