Zulmün sembol fotoğraflarından biri daha

Bu devir köylü teyzelerin kendilerini kepçelerin önüne attığı dönem olarak hatırlanacak...
Manisa’da TOKİ’nin arıtma tesisi için 10 yıllık ağaçların kesilmesine karşı köylüler 10 saat direndi.

Yunusemre ilçesindeki Akgedik Mahallesi’nde, TOKİ konutlarının arıtma tesisi yapımı için 10 yıllık çam ağaçları sökülmeye başladı.

Kesime tepki gösteren 200 köylü de dün saat 07.30’dan itibaren kepçeler ve jandarmaların geldiği kazı alanına akın etti. Köylüler, sökülen ağaçları geri almak, geri kalanları da söktürmemek için işçilerle kavga ederek engel olmaya çalıştı.


Bu sırada güvenlik güçleriyle köylüler arasında arbede çıktı, TOMA hazır bekletildi. Yaşlı teyzeler ağaçlar kesilmesin diye kendilerini kepçelerin önüne attılar, bu sırada yaşlı bir Anadolu kadınının iş makinesinin kepçesine oturduğu görüldü.

ABLUKAYA ALDILAR

Mahallenin giriş ve çıkışları jandarma tarafından kapatıldı. Jandarma, polis ve Yunusemre belediyesinin zabıta ekipleri, köylüler ile işçilerin arasına set çekti.

Bir ağacın altında nöbet tutan köylü Fatma Baykarlar şunları söyledi: “Sabahtan beri nöbetteyiz. Niye buraya bu kadar askeri getirdiler? İsterlerse İzmir’den, İstanbul’dan da tavviye ekip getirsinler. Biz buradan kalkmayacağız. İstedikleri kadar uğraşsınlar, burayı vermeyiz. Her gün buradayız.”

Köylüler, ağaçları yeniden dikeceklerini de bildirdi.

Köylülerin eylemi 10’uncu saatindeyken, güvenlik güçlerinden uyarı geldi.

Eylemin kanun aykırı olduğunu söyleyen güvenlik güçleri, köylülere dağılmaları için iki dakika süre verdi. Saatlerdir alanda olan köylüler dağılmayınca müdahale geldi.

Polis dört kişi gözaltına alırken, kazı için bekleyen iş makinesi de köylülerin çıkarılmasının ardından çalışmaya başladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ