Nurefşan Teke anısına 3. uluslararası resim yarışması

Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlalinin küçük kurbanlarından biri daha Meriç’in soğuk sularında hayata veda etti.Amerika merkezli Advocates of Silenced Turkey heyecanla beklenen "Türkiye'deki İnsan Hakları İhlalleri" konulu 3. Uluslararası resim yarışmasını bu sene 9 yaşında Meriç’te vefat eden “Nurefşan Teke” anısına yapacaktır.


5 Mart 2021 gecesi yaşanan olayı anne Neslihan Teke’nin ağzından dinliyoruz:

Gece yarısı 4 kişi bota bindik, suya açıldık. Kıyıda bekleyenlerden biri “Baba batacaksınız” diye bağırdı. Bottakilerden biri panikledi ve suya atladı. Onun atlamasıyla botun dengesi bozuldu ve Nurefşan ile suya düştük. Ben yüzme biliyordum. Kızımı tutmaya çalıştım ama çok akıntı vardı. Dayanmak güçtü. Saat gece üç civarıydı. Hava çok soğuktu. Kızıma:“Kendini bırakma nefes al bana sarıl” diye seslendim. O sırada herkes bir tarafa dağıldı. Bir can pazarı yaşanıyordu. Bütün çabama rağmen kızım ellerimden kayıp gitti. Nehrin ortasında bir dal parçasına tutunmus halde soğuk suda 3,5 saat kaldım. Ölüm ile artık burun burunaydım. İçimden kendime “Kızım gitti benim yaşamamın ne anlamı var, artık şu dalıda bırak gitsin” diyordum.

Evet bu sene Nurefşan’ın anısına düzenlenen resim yarışması 4 Haziran 2021 – 1 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

Resim boyutu, 17 x 11 inch minimum büyüklükte ve yanlamasına olmalıdır.

Resimlerle beraber isim, yaş, iletişim bilgileri ve ülke adı [email protected] email adresine gönderilmelidir.

Daha fazla bilgiye ulaşmak isteyenler www.silencedturkey.org adresinden bakabilir. Yarışma sonuçlarının belirlenme süreci iki aşamadan oluşacaktır.

İlk aşamada juri tarafından ön eleme yapılacak, İkinci aşamada, Finale kalan yarışmacılar art4humanrights instagram hesabı üzerinden halk oylamasıyla belirlenecektir.

İnsan haklarıyla ilgili resimlerin paylaşılacağı instagram hesabı

https://www.instagram.com/art4humanrights/

https://twitter.com/silencedturkey/status/1401155429183406090?s=19

https://silencedturkey.org/3rd-international-art-contest

ÖDÜLLER

Birinciye 1.000 $

İkinciye 500 $

Üçüncüye 250 $

10 kişiye ise mansiyon ödülü verilecektir. İletişim adresi: [email protected]

Not: Eskiden cizilmiş resimler yarışmaya katılamaz.

https://www.instagram.com/art4humanrights/
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ