Mansur Yavaş talimat verdi, belediye AOÇ ihalesini kazandı

Ankara Büyükşehir Metropol İmar A.Ş., Başkan Mansur Yavaş'ın talimatıyla girdiği AOÇ arazisi ihalesini kazandı.
İhaleyi izleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Candan yaptığı açıklamada, "Atatürk'ün şartlı bağışına uygun şekilde, örnek uygulama hayata geçirilmeli" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) Ankara Çukurambar’daki Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisini açık artırma yoluyla satışa çıkardığı ihale bugün (17 Eylül) yapıldı.Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin kiralanmasına ilişkin ihaleyi Ankara Büyükşehir Metropol A.Ş.’nin kazandığını duyurdu. Yaklaşık 350 bin metrekarelik iki arazi yıllık 119 bin ve 190 bin TL’ye kiralandı.

‘SAĞLIKLI GIDAYA ERİŞİM İÇİN KULLANILMALI’


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla girilen ihaleyi izleyenler arasında bulunan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Başkanı Candan, “Atatürk’ün şartlı bağışına ve vasiyetine uygun olarak kullanılması gerekiyor. Sonuçta burası bir tarım arazisi. Halkın sağlıklı gıdaya ve ucuz gıdaya erişimi çerçevesinde kullanılmalı. Zaten büyükşehirin bir halk market projesi yaklaşımı var. Muhtemelen kentsel tarım politikası izlenecek. Bu hem halkın ucuz gıdaya ulaşmasında avantaj olacak hem de kentsel tarımla birlikte işsizliğe çözüm üretecek bir süreç de başlayabilir” diye konuştu. 

Duvar
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ