Mağdur ailelerden Arda Turan’a tazminat davası: Otel inşaatı, evimizi ve psikolojimizi yıktı

Futbolcu Arda Turan’ın İstanbul Sütlüce’de yaptırdığı otel inşaatının temel kazma çalışması sırasında evleri çöken Ertürk Apartmanı sakinleri, zararları karşılanmadığı gerekçesiyle dava açtı.

Mağdur olduklarını belirten aileler, Arda ve kardeşi Okan Turan’a tazminat davası açtı.

Beyoğlu ilçesindeki İmrahor caddesinde Temmuz 2018’de yapımına başlanan Arda Turan’a ait otelin temel açma çalışması sırasında toprak kayması oluşmuş ve 4 katlı Ertürk Apartmanı önce tahliye edilmiş, ardından da çökmüştü.


Patronlar Dünyası sitesindeki habere göre, binaları çöken apartman sakinleri, Arda Turan ve kardeşi Okan Turan hakkında zararları karşılanmadığı gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu. Apartman sakinleri, suç duyurusuna rağmen zararları karşılanmadığı gerekçesiyle dava açtı.

Yedi bina tahliye edildi

İstanbul Asliye Hukuk Mahkemes’ine verilen dava dilekçesinde maddi ve manevi tazminat talepleri dile getirildi.

İstinat duvarının devrilmesine ilişkin bilgilerin yer aldığı dilekçede, “24 Temmuz 2018 günü sabah 08:00 civarlarında, davalı şirketin inşaatının kuzey cephesindeki istinat duvarı (güney tarafına/inşaat hafriyat alanının içine) devrilmiş, yola ve bina altına doğru, yanlış yapılan saplama ankrajlar 9 metre yolun ve müvekkillerin ikamet ettikleri binanın altındaki toprağın 5 metrelik kısmının (yaklaşık binanın oturduğu alanın 1/3’ünü) boşalmasına sebep olmuş, inşaatı hafriyat alanının içine doğru kaydırmıştır. Söz konusu olay üzerine ivedilikle müvekkillerin bulunduğu bina ile birlikte çevrede bulunan yedi bina tahliye edilmiştir” denildi.

‘Müvekkiller psikolojik rahatsızlık geçirdi’

Apartman sakinlerinden Orhan Dal ve eşi Nagihan Dal’ın zor durumda kaldığının belirtildiği dilekçede şu ifadeler yer aldı: “Müvekkil Orhan Dal, Eşi Nagihan Dal ve çocukları Ravza Dal’ın tüm ev ve kişisel eşyaları enkazın altında kalmıştır. Müvekkil Orhan Dal, Eşi Nagihan Dal ve çocukları Ravza Dal’ın yaşamış oldukları evin yıkılması sonucunda yeni bir ev bulana kadar evsiz kalmışlardır. Bu yıkımla birlikte tüm manevi değerleri de enkazın altında kalmış, müvekkiller çok ciddi psikolojik rahatsızlıklar geçirmişlerdir. Bu süreçte müvekkiller davalı şirket ve davalı belediye yetkilileri tarafından hiçbir destek görmemiş, kendilerine geçmiş olsun dahi denilmemiştir. Açıkladığımız nedenler ile müvekkil Orhan Dal için şimdilik 5 bin TL maddi, 100 bin TL manevi, müvekkil Nagihan Dal için şimdilik 5 bin TL maddi, 100 bin TL manevi ve müşterek çocukları Ravza Dal için 100 bin TL manevi tazminat talep etmekteyiz.”

Kişi başı 105 bin TL’lik tazminat talebi

Binada oturan Mustafa Dal’ın yıkılmadan son anda binadan çıktığının belirtildiği dilekçede, “Müvekkil Mustafa Dal, müvekkillerden Orhan Dal’ın kardeşi olup, olay günü söz konusu binada bulunmuş, bina yıkılmadan saniyeler önce binadan çıkabilmiştir. Müvekkil olay anını en yakından yaşayan ve bedenini son anda yıkılan enkazdan kurtaran kişidir. Yaşadığı bu olay kendisinde psikolojik bozukluklar meydana getirmiştir. Müvekkil Mustafa Dal için yaşamış olduğu travma nedeniyle 100.000 TL manevi tazminat talep etmekteyiz” denildi.

Dava dilekçesinde, diğer apartman sakinlerinin de yaşadığı mağduriyetler dile getirildi. Dilekçede her bir apartman sakini için 5 bin TL maddi, 100 bin TL manevi tazminat talep edildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ