KHK ile işten atılıp geri dönenlere 'vergi eziyeti'

Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından ihraç edilen 132 bin kişiden sadece çok azı OHAL Komisyonu kararıyla görevi iade edilirken, göreve dönenleri 'vergi eziyeti'nin beklediği ortaya çıktı.


Buna göre, mahkemede yargılanan ve OHAL Komisyonu ile karara dönenlerin maaşları topluca ödenirken, maaşların vergisi ödemenin yapıldığı yılın kazancı olarak kabul ediliyor. Yani, göreve iade edilen memurlar, işten çıkarıldıkları dönemin değil maaşlarının ödendiği yılın vergisini ödemek zorunda kalıyor. Bu da normalde, 2016 yılında işten çıkarıldığında yüzde 15 vergi ödemesi gereken bir memurun daha fazla vergi ödemesi anlamına geliyor. Bu oran yüzde 27'ye kadar çıkabiliyor.

Gazete Habertürk'ün haberine göre, KHK'ler ile ihraç edilenlerden görevine iade edilenlerin sayısı sadece 9 bin 600. Maaşları topluca ödenen memurların vergileri ise 2016 yılında işine son verildiği dönem değil, 2020 yılı baz alınarak kesiliyor.


Bu duruma şu örnek veriliyor:

"4'üncü derecenin 1'inci kademesindeki bekâr bir komiser, temmuz ayında yüzde 7 oranında zam yapılsa bile bu yılın tamamında yüzde 15 oranında gelir vergisine tabi olması gerekiyor. Sadece aralık ayındaki maaşının bir kısmı yüzde 20 vergiye tabi olacak. 

Bu kişi için hesaplanan yıllık vergi tutarı yaklaşık 3 bin 700 lira olur. Bekâr bir çalışana bu yıl toplam 2 bin 600 lira asgari geçim indirimi (AGİ) uygulanacağı için, hesaplanan vergiden bu tutar düşülür. Ödemesi gereken net vergi bin 100 lira olur. 

Ancak, bu kişi 36 ay görevden uzaklaştırılmış ise açıkta geçen 36 ayın maaşı bu yılın şubat ayında topluca ödendiğinde, ödenen tutarın tamamı 2020 yılının kazancı olarak kabul edilir.

Örneğin, 36 ay için topluca brüt 140 bin lira ödendi ise bu paranın  

22 bin liraya kadar olan kısmından yüzde 15,

22 bin lira ile 49 bin lira arasındaki kısmından yüzde 20,

49 bin liradan sonraki kısmından ise yüzde 27 oranında vergi kesilir.

Şubat ayı normal maaşı dahil yılın geri kalanındaki maaşlarından da yüzde 27 oranında vergi alınır. Böylece bu kişi hem 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait maaşlar için, hem de bu yılın geri kalan ayları için yüksek vergi öder."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ