İnsan Hakları "terör suçu" oldu

Gözaltına alınan 10 insan hakları savunucusuna yapılan akla ziyan suçlama.
İstanbul’daki Büyükada'da insan haklarıyla ilgili bir seminere polis tarafından baskın yapılmış ve seminer devam ederken katılımcı tüm insan hakları aktivistleri gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan insan hakları aktivistlerinin "terör örgütü üyeliğiyle" suçlandığı belirtildi.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı avukat Gülseren Yoleri, DW Türkçe'ye yaptığı açıklamada, İstanbul'daki bir seminerde gözaltına alınan 10 insan hakları aktivistinin beş ayrı karakola götürüldüğünü ve avukatların organize olarak karakollardaki aktivistlerle görüşmeye başladığını söyledi.

Bazı aktivistlerin, gözaltına alınma tutanaklarında, "terör örgütü üyeliğiyle" suçlandıklarını okuduklarını ve bu bilgiyi görüştükleri avukatlarına aktardıklarını söyleyen Yoleri, "Gözaltına alınan aktivist arkadaşlarımızın edindikleri izlenim, olayın terörle bağlantılı hale getirilmeye çalışıldığı yönünde. Bu izlenimlerini avukat arkadaşlara da iletmişler. Yalnız bu genel bir suçlama mı? Yani bütün gözaltına alınan aktivistlere yönelik bir suçlama mı? Suçlamanın konusu bu mu olacak? Bilgi sahibi değiliz, çünkü avukat arkadaşlar henüz savcı ile görüşebilmiş değil" dedi.


Tahmin edilenden çok daha önce gözaltına alınmışlar

Büyükada'da bir otelde seminer düzenleyen insan hakları aktivistlerinin 5 Temmuz çarşamba sabahı gözaltına alındığını söyleyen İHD İstanbul Şube Başkanı Yoleri, "Yaklaşık 12 saat ne yakınlarına, ne avukatlarına, kimseye haber verilmemiş" dedi.

Avukatların karakollarda görüştüğü aktivistlerin "ağır bir kötü muameleye uğradığına" dair izlenim edinmediğini söyleyen Yoleri, "Ancak kötü muamele yok denilemez. Burada ağır bir kişi ve hak özgürlüğü kısıtlaması söz konusu. Gözaltına alınmışlar ve 12 saat boyunca kimseye haber verilmemiş. Haksız bir suçlama ile gözaltına alındıklarını düşünüyoruz. 30 saat boyunca aktivistlerle görüşemedik, ne ile suçlandıklarını hala bilmiyoruz" dedi.

Af Örgütü Türkiye'den daha önce yapılan açıklamada, gözaltına alınan insan hakları savunucuları; Yurttaşlık Derneği'nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu'ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Veli Acı, İnsan Hakları Gündemi Derneği'nden Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği'nden Nejat Taştan, Yurttaşlık Derneği'nden Özlem Dalkıran ve eski Mazlum Der'li aktivist Şeyhmus Özbekli olarak duyurulmuştu. İki yabancı eğitmenin ise Alman Peter Steudner ile İsveçli Ali Gharavi'nin ise Büyükada'daki karakolda tutulduğu bildiriliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ