Göçmen kaçakçılarının sebilinden servet çıktı!

İstanbul Polisi, IŞİD üyelerinden PKK mensuplarına bir çok suçlu ve göçmeni yurtdışına kaçıran bir şebekeyi çökertti.
Sözcü'nün haberine göre; banka sistemine benzer bir yöntemle para alan çetenin "Havala" sistemi de operasyon sayesinde ortaya çıktı. Baskın yapılan adreste su sebili ve çöp kutusunda 4 milyon liraya yakın döviz ele geçirildi.İstanbul Emniyeti'ne bağlı Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü, göçmen kaçakçılığı yapan bir şebekeyi belirledi.  Şebeke teknik ve fiziki takip yöntemiyle izlemeye alındı.

Araştırmalarda, çetenin, İran, Pakistan, Afganistan, Suriye uyruklu kişilerden, , IŞİD ve PKK mensuplarına, bir çok suçlu ve göçmeni yurtdışına kaçtığı anlaşıldı. Soruşturmada, çetenin Avrupa’nın bir çok şehrinde örgütlendiği de belirlendi.

HAVALA YÖNTEMİ


Kaçakçılık polisi, örgütün farklı bir ödeme sistemi oluşturduğunu da tespit etti. Çetenin “Havala” adı verilen bu yöntemle 2 aşamalı bir sistem kurduğu anlaşıldı. Buna göre, yurt dışına kaçacak şüpheli, parayı direk kaçakçılara ödemiyor. Bunun yerine belli yerlerdeki banka usulü çalışan ofislere 7 bin ila 10 bin dolar arasında para yatırılıyor.  Parayı ödeyen kişiye bir şifre veriliyor.  Gitmek istediği ülkeye varan suçlu ve kaçak göçmenler, şifreyi, buradaki “Havala” sistemi temsilcisine bildiriyor. Çete üyeleri bu şifreyle, banka usulü çalışan ofise giderken paralarını alıyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ