Erdoğan’ın Kaçak Sarayı’na ilişkin dikkat çeken karar!

SİT alanı olan Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) ağaç katliamına yol açılarak yapılan ve 1 milyar 370 milyon liraya yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın kaçak olduğu bir kez daha tescillendi.Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun oy birliği ile verdiği Saray’ın kaçak ve hukuka aykırı olduğunu teyit eden kararı değerlendirdi.


Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Bir ülkenin Cumhurbaşkanının hukuken kaçak olduğu tescillenmiş bir yapıda oturması kabul edilemez, Kaçak Saray acilen tahliye edilmelidir.” dedi.

MİMARLARDAN ‘RUHSAT VE İSKANLARI İPTAL EDİN KAÇAK SARAY’I TAHLİYE EDİN’ YAZISI

Atatürk Orman Çiftliği’nde hukuka, vicdana ve Atatürk’ün iradesine aykırı inşa edilen Kaçak Saray ve Atatürk Orman Çiftliği talanı için 150’yi aşkın davanın devam ettiğine dikkat çeken Candan şöyle devam etti:

”Danıştay İdari Dava Daireleri’nin verdiği bu karar, Kaçak Saray’ın yapımı sürecinde, hukuku arkadan dolaşmak için Kültür Varlıkları Yüksek Koruma Kurulu’nun 271 sayılı ilke kararına tarihi SİT alanlarına kamu hizmet binasının yapılacağına dair ibare koyması idi.

Bunun anlamı Kaçak Saray’a ilişkin Ankara 5.İdare mahkemesinin o dönemde verdiği yürütmeyi durdurma kararını boşa çıkartarak Kaçak Saray’ı meşrulaştırma çabasından başka bir şey değildi. 271 sayılı ilke kararının yargıya taşınması davanın reddedilmesi temyizde bozulması ve Cumhurbaşkanlığı’nın buna itiraz etmesi ile İdari Dava Daireleri Genel Kurulu Cumhurbaşkanlığı’nın itirazını reddederek tarihi alanlarda kamu hizmet binalarının yapılamayacağının altını kalın çizgilerle oy birliği ile bir kez daha çizmiştir.

Bu karardan sonra beklenti çok nettir, kararın Danıştay 14.Daire tarafından iptal edilmesi ve Kaçak Saray’ın boşaltılması. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak Kültür Bakanlığı’na, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne, Atatürk Orman Çiftliği alanlarında Kaçak Saray’a dair verilen tüm ruhsat ve iskanların iptal edilmesinin yolunun açıldığını ifade ederek, Atatürk’ün şartlı bağışına uygun bir şekilde yapının tahliye edilmesi için yazı yazacağız. Bu karar tüm Türkiye için hakikatli bir müjdedir. Adaletin belli noktalarında Cumhuriyete olan inanç Atatürk’e olan saygı ve sevgi devam etmektedir. Umut ve müjde budur işte. Kaçak Saray tahliye edilinceye kadar mücadelemiz devam edecek. Müjdeler Olsun Türkiye.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ