Bu da oldu: Çöp ve atıkları toplayan gençler gözaltına alındı

Türkiye'de yaşanan tuhaf gözaltılara bir yenisi eklendi: Çöp ve atık toplayan gençler gözaltına alındı.


Antalya’da bulunan Alevi Gençlik Platformu, 4-7 Temmuz günlerinde Abdal Musa’yı Anma etkinlikleri sonrasında Gömbe’de bulunan Uçarsu ve Yeşilgöl’ü ziyaretleri sırasında gördükleri çöp ve katı atıklarını topladıktan sonra jandarma tarafından gözaltına alındıklarını açıkladı.

4-7 Temmuz günlerinde Abdal Musa’yı Anma etkinliklerine katılan Antalya Alevi Gençlik Platformu,  Alevi toplumu tarafından kutsal kabul edilen Gömbe’de bulunan Uçarsu ve Yeşilgöl’ü ziyaret ettiklerini ve buradaki çöp ve katı atıkları temizlediklerini duyurdular.


Pirha'nın haberine göre, Alevi gençler yaptıkları yazılı açıklamada, şöyle dedi:

“Uçarsu ve Yeşilgöl’de insanların çadır kurduklarını, orada kaldıklarını ve bu bölgede doğada kolay yok olmayan çöp atıklarının olduğunu gördük. Bu sebep ile 3-4 Ağustos tarihinde, bölgede ilk gün akşamı çadırımızı kurup, Yol adına, Tanrı, doğa, insan temalı muhabbetlerimizi yapıp ikinci gün bölge temizliği yapma kararı aldık.”

Çöp toplarken jandarmanın yanlarından ayrılmadığını belirten gençler, daha sonra jandarma tarafından gözaltına alındıklarını kaydettiler.

Açıklamada gençler şu soruları sordu:

“Bölgenin temizliğini yapmak niyeti ile çıktığımız yolda jandarma nasıl bir şikayet aldı? Yüzlerce insanın arasında bizim yanımızdan ayrılmayışlarının gerekçesi ne idi? İzin alınması gerekiyor dendi peki gelen yüzlerce insan izin aldı mı? Her yıl bu bölgeye geliriz hiç izin almamıştık! Gerçekte mesele izin alıp alınmama meselesi miydi? Ormanı yakacaklar deseler, biliyorsunuz Yeşilgöl ve Uçarsu’da orman yok. Bize yapılan muamele hak mıydı?”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ