Barolar Birliğinde “Feyzioğlu’nun ihaneti” için güven oylaması istendi

Türkiye Barolar Birliği üyesi 100 delege, çoklu baro yasasının görüşülmesi ve Metin Feyzioğlu hakkında güven oylaması yapılması için 80 baroya olağanüstü kongre çağrısında bulundu.
100 delegenin yaptığı ortak açıklamada, Metin Feyzioğlu’nun çoklu baroya devrim demesine sert tepki gösterildi. Açıklamada, “Avukatların ve savunma mesleğinin nasıl bir ihanete uğradığını açıkça göstermiştir” denildi.

Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) bağlı 100 delege “Baro başkanlarına ve TBB delegelerine tarihi çağrımızdır” başlığı altında bildiri yayımladı.  Türkiye’de avukatlığın geleceğinin ekim ayında yapılacak baro seçimleri ile değişeceğini, geri dönülmez bir karmaşanın içerisine sürüklenebileceği kaydedildi. Bildiride, “İntikamcı bir yaklaşımla düzenlenen yasa, üç büyük şehirde çoklu baro sistemine geçişi dayatırken, bu değişiklikten belki daha da vahimi temsilinde adaleti tamamen ortadan kaldırmasıdır. Yasa değişikliğinin Anayasa Mahkemesi’ne taşınması değerli bir adım olmakla birlikte, bu sürecin nasıl işleyeceği belirsizliklerle doludur” ifadesi kullanıldı.

YOL HARİTASI BELİRLENMELİ


Bildiride 80 baroya ve delegelere olağanüstü kongre çağrısı yapıldı. Ortak bildiride şunlar vurgulandı: “Barolarımızın ekim ayında görev süresi dolacak olan başkanlarını ve 552 delegeyi son bir tarihi görev beklemektedir. En az 25 baro gecikmeksizin bir araya gelerek, Avukatlık Kanunu’nun 115/2 maddesine ve 117/3 ve 7 maddeleri kapsamında, Avukatlık Kanunu’nda yapılan değişiklikleri görüşmek üzere olağanüstü genel kurul çağrısında bulunmalıdır. Yapılacak olan olağanüstü genel kurulda baroların bundan sonraki yol haritası belirlenmeli, çoklu baro sistemine geçecek şehirlerde nasıl bir politika izleneceği konuşulması gerekiyor.”

AVUKATLAR BİRLİK BAŞKANININ İHANETİNE UĞRADI

Çoklu baro teklifinin 80 baronun itirazına rağmen TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun AKP’ye verdiği destek ile yasalaştığı kaydedilen bildiride, “Birlik Başkanının yasa değişikliğini bir devrim olarak değerlendirmesi, avukatların ve savunma mesleğinin nasıl bir ihanete uğradığını açıkça göstermiştir. Birlik Başkanı, ilkesiz ve tutarsız davranışlarıyla, toplum ve avukat kamuoyunun önünde güvenilirliğinin son kırıntılarını da yok etmiştir. Ayrıca Feyzioğlu hakkında da güven oylaması yapılmalı. Çıkan sonuç tarihe ve TBB kayıtlarına geçecektir” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ