Bakanlığa göre Suriyelilerin suç oranı düşük

Son dönemdeki Suriyelilerin karıştığı olaylarla ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suriyelilerle gerginliğin abartılarak infial oluşturduğu iddia edildi.
Açıklamada, Suriyelilerin karıştıkları olayların Türkiye’deki toplam asayiş olaylarına oranının 2014-2017 arasında yıllık ortalama yüzde 1,32 olduğu da belirtildi.

Açıklamada, "Suriyeli misafirlerimizle gerek kendi aralarında gerekse vatandaşlarımızla zaman zaman yaşanan gerginlikler son günlerde çarpıtılarak, abartılarak toplum içinde infial yaratacak bir dille aktarılmakta, misafirperverlik ve ensar ruhuyla bağdaşmayacak şekilde, başka bir boyuta taşınmak istenmekte, bu konu bir fitne, nifak ve iç siyaset malzemesi haline getirilmeye çalışılmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

''Suç işleme ve suça karışma oranları oldukça azdır''


Açıklamada ayrıca, "Suriyeli misafirlerimizin suç işleme ve suça karışma oranları, elimizdeki verilerle karşılaştırıldığında, kamuoyuna yansıtılan verilerle örtüşmemekte, rakamlar bunun tam tersini göstermektedir. Suriyelilerin Türkiye’de işlenen toplam suçlara oranı Türkiye’deki toplam nüfusları göz önünde bulundurulduğunda ülkemiz genel suçlarına göre oldukça azdır" denildi.

Suriyelilerin karıştıkları olayların Türkiye’deki toplam asayiş olaylarına oranının 2014-2017 arasında yıllık ortalama yüzde 1,32 olduğu kaydedilen açıklamada ''Bu olayların önemli bir kısmı kendi aralarındaki anlaşmazlıklardan kaynaklanan olaylardır. Ayrıca 2017’de Suriyelilerin karıştıkları suç olaylarında, nüfuslarındaki artışa rağmen bir önceki yılın ilk 6 ayına oranla yüzde 5’lik bir azalma olmuştur'' ifadelerine yer verildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ