2020 Küresel Barış Endeksi: Türkiye, ‘barışın en az olduğu’ Avrupa ülkesi!

Bu yıl 14’üncüsü hazırlanan 2020 Küresel Barış Endeksi raporunda Türkiye 150’inci sırada yer aldı. Türkiye aynı zamanda en az barışçıl 25 ülke içindeki tek Avrupa devleti olarak kaydedildi.
Dünya genelinde 163 ülkenin barışçıllık seviyesini ölçen 2020 Küresel Barış Endeksi yayımlandı. Araştırmaya göre dünya genelinde barış azaldı, Türkiye ise 150’nci sırada yer aldı. Türkiye, Kuzey Kore’nin üstünde Venezuela’nın altında yer aldı. Raporda, Türkiye’deki tutukluluk oranının bir yılda yüzde 8.3 oranında arttığı kaydedildi.

Ekonomi ve Barış Enstitüsü tarafından bu yıl 14’üncüsü hazırlanan raporda ülkelerdeki barış seviyesini ölçmek için 23 faktör değerlendiriliyor. Bu etkenler, ‘Toplumsal Güvenlik’, ‘İç ve Dış Çatışmalar’ ve ‘Askerileşme’ olarak üç ana başlık altında inceleniyor.

Covid-19 salgını gölgesinde yayımlanan 2020 Küresel Barış Endeksi, salgına rağmen son bir yılda ortalama barışçıllığın yüzde 0.34 oranında azaldığını gösteriyor. Bu kapsamda son 12 yılda 9’uncu defa dünya barışı azaldı. Geçtiğimiz bir yıl boyunca 81 ülke iyileşme kaydederken, 80 ülkedeki barış ise daha kötüye gitti. İzlanda, 2008 yılından bu yana listenin başındaki yerini korurken arkasında Yeni Zelanda, Avusturya, Portekiz ve Danimarka geldi.


Barışın en az bulunduğu ülke ise Afganistan oldu. Listenin sonunda ayrıca Suriye, Irak, Güney Sudan ve Yemen de yer aldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ