WSJ: Albayrak Trump'ı S-400 konusunda ikna edemedi

Wall Street Journal: Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmede S-400 kördüğümünden çıkılmasını sağlayamadı.
ABD’de yayınlanan Wall Street Journal gazetesi, Türkiye’nin, kendi topraklarına Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi konuşlandırma planları hakkında Washington’da yapılan görüşmelerde ‘açmazdan çıkılamadığını’ yazdı.


Wall Street Journal’da (WSJ) Jessica Donati imzasıyla yayınlanan haberde, ABD ile Türkiye arasında S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle yaşanan açmazın üstesinden gelinemediği belirtildi. İsmi verilmeyen kaynaklara dayandırılan haberde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Beyaz Saray’da bu hafta ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmenin, ’S-400 kördüğümünden çıkılmasını sağlayamadığı’ kaydedildi.

Ayrıca yazıda, Washington’daki 37. Türk-Amerikan İlişkileri Konferansı’nda her iki tarafın temsilcilerinin yaptığı görüşmelerin de S-400 anlaşmazlığını sona erdiremediğini ifade edildi.

ABD, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın almasını istemiyor. Buna gerekçe olarak, Rusya yapımı bir savunma sisteminin NATO’nunkilere entegre edilemeyeceğini ve Türkiye’ye konuşlandırılacak bu sistemler üzerinden, F-35 jetleri de dahil olmak üzere NATO’nun silahları hakkında Rusya’ya bilgi sızabileceği endişesini gösteriyor. Nitekim son olarak Türkiye’ye F-35’lerle ilgili ekipman sevkıyatını durdurma kararı alınmıştı.


Kaynak: Sputnik
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ