Türkiye’de yetişkinlerin yüzde 50’si ay sonunda eksi bakiyeye düşüyor

Türkiye derin bir ekonomik kriz yaşıyor. Yüksek enflasyon, yüksek gıda fiyatları, yüksek döviz kurlarıyla beraber liranın değer kaybı ve yüksek işsizlik oranlarıyla vatandaşlar geçim sıkıntısı çekiyor.
Yapılan son araştırma ise geçim sıkıntısının vardığı noktayı gözler önüne seriyor. Buna göre Türkiye’de son dönemde yetişkinlerin yüzde 50’si ay sonunda eksi bakiyeye düşüyor. Araştırma faturaların tam zamanında ödenemediğini de ortaya koyuyor. Buna göre yetişkinlerin yalnızca yüzde 66'sı faturalarını zamanında ödüyor. Yüzde 42’lik bir oran ise borç alıyor. 


Türkiye’de temel bankacılık işlemlerinden borçlanma ve yatırım seçeneklerine kadar pek çok alanda finansal araçların kullanımı hızla artıyor. 

Yetişkin nüfusun yüzde 33’ü en az bir kredi kartına sahipken, 150 milyon aktif banka ve 66 milyon kredi kartı bulunuyor. İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi kullanma oranı ise artıyor. Buna göre bu kredileri kullanan toplam kişi sayısı ise 19,3 milyon. 

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) verilerine göre ise Türkiye’deki yetişkinlerin yüzde 69’u temel finansal kavramlara hâkim olduklarını ifade ediyor. Ancak yöneltilen sorular neticesinde yalnızca yüzde 24’ünün iyi bir finansal okuryazarlık seviyesinde olduğu ortaya çıkıyor. 

Hesapkurdu.com Kurucu Ortağı Onur Tekinturhan, şunları söylüyor: “Türkiye’de son dönemde yetişkinlerin yüzde 50’si ay sonunda eksi bakiyeye düştüklerini ve yüzde 42’si de borç aldığını belirtiyor. Öte yandan nüfusun sadece yüzde 66’sı faturalarını zamanında yatırıyor. Tüm veriler göz önünde bulundurulduğunda tüketicilerin, kredi alarak borçlanmadan önce mutlaka araştırma yapması, bankaların faiz oranlarını karşılaştırması ve bütçe hesabı yapmaları gerekiyor."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ