Toyota Türkiye CEO’su: Normalde bir günlük satışımızı bir ayda yapabildik

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt ‘corona’ salgını nedeniyle fabrikaların kapalı kalmasının araç bulunurluğu sorunu doğuracağını belirterek, “Normal şartlarda bir günde yaptığımız satışı nisanda bir ay boyunca yapabildik” dedi.
Toyota Türkiye 18 Mart’ta ara verilen üretime mayıs ortasında sınırlı kapasiteyle yeniden başlamayı planlıyor.


Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın haberine göre Bozkurt şöyle konuştu: “Ramazan Bayramı’ndan sonra hayat normale dönerse eğer, pazar yıl sonunda 500 bin adedi bulur ve geçen yılki seviyeyi yakalar. Fakat, üretimin durması, araç bulunurluğu sorununu gündeme getirecek. Gelişmeler önümüzdeki altı ay boyunca bu sorunun devam edebileceğini gösteriyor. Çünkü, fabrikalar üretime sınırlı kapasite ile başladı. Önümüzdeki aylarda araç almak isteyenler bayilerde istedikleri araçları bulamayabilir.”

‘Talep artsa da karşılanmaz’

Bozkurt, önümüzdeki dönemde talebin ikinci el araç piyasasını hareketlendirebileceğini ancak bunu karşılayacak arzın oluşmayabileceğini söyledi.

Bozkurt şöyle konuştu: “Toplu taşıma, araç paylaşım ve hava yolu taşımacılığına karşı bir süre daha temkinli davranış eylemi olabileceğini görüyoruz. Tüm bunlar, hem ikinci el hem de sıfır tarafında satışlara yansır. Fakat, sıfır tarafında talebi karşılayacak araç olmayabilir. Filo tarafında da iki yıldır ertelenen bir talep var. Görüştüğümüz filo firmaları araç almak için bekliyor. Önümüzdeki dönemde toplam satışlar içinde filonun payı artar. Talep olsa da, araç bulunmadığı için satışların düşeceğini düşünüyoruz.”

140 araç satıldı

Bozkurt, nisan ayı araç satışlarına da değinerek, Toyota’nın Türkiye’de 130-140 araç sattığını söyledi.

Bozkurt “Normal şartlarda bir günde yaptığımız satışı Nisan’da bir ay boyunca yapabildik. Bunun temel sebebi üretimlerin durması yüzünden bayilerde araç olmaması” dedi.

Yakın zamandaki lansman ve yeni model tanıtımlarında sarkmalar olduğunu da söyleyen Bozkurt, 2021 planlarında ise değişiklik olmadığını kaydetti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ