TL’deki hızlı değer kaybı ve fahiş zamlar enflasyonu daha da artıracak

Son günlerde hızlanan kur artışı, otomobil ÖTV’lerine yapılan zamlar açıklanan enflasyon rakamlarına yansımadı. Ekonomistler, TL’deki hızlı değer kaybı, fahiş zamların enflasyonu daha da artıracağına dikkat çekiyor.


Ağustosta tüketici enflasyonu aylık yüzde 0.86 arttı. Yıllıkta yüzde 11.77’ye çıktı. Ekonomistlere göre, TL’deki hızlı değer kaybı, fahiş ÖTV zamları ve üretici enflasyonundaki sıçrama ilerleyen aylarda tüketici fiyatlarını daha da yükseltecek.

MERKEZ’İN DÜŞÜŞ ÖNGÖRÜSÜ GERÇEKLEŞMEDİ


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyonu beklenenden düşük açıklasa da yurttaşın alım gücündeki erime sürüyor. TÜİK’in dün açıkladığı tüketici fiyatları enflasyonu (TÜFE), ağustosta aylık yüzde 1 civarında gelmesi beklenirken, yüzde 0.86 ile beklentilerin hafif altında arttı. Yıllık enflasyon ise bir ay önceki yüzde 11.76 seviyesinden yüzde 11.77’e yükseldi. Merkez Bankasının temmuzda başlayacak şekilde belirgin düşüş öngörüsü de gerçekleşmedi.

273 MADDENİN FİYATLARI ARTTI

Endekste kapsanan 418 maddeden yalnızca 92’sinin ortalama fiyatı düştü; 273 maddenin ise yükseldi. Aylık bazda artışın yüksek olduğu gruplardan ilk ikisi yüzde 5.09 ile çeşitli mal ve hizmetler ve yüzde 1.56 ile ulaştırma oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar yüzde 26.99 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 14.68 ile sağlık ve yüzde 13.51 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

ASIL TEHLİKE ÜRETİCİ ENFLASYONUNDA

TÜİK’in açıkladığı bir diğer veri olan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’nin yıllık yüzde 11.53, aylık yüzde 2.35 arttığına dikkat çeken Altınbaş Üniversitesi öğretim üyesi Hayri Kozanoğlu, “Asıl tehlike üretici enflasyonunda. Bu, maliyet enflasyonu demek. Önümüzdeki aylarda kaçınılmaz biçimde tüketici fiyatları da yükselecek” dedi. Şekerbank Başekonomisti Gülay Girgin ise “Ağustosta TL’deki hızlı değer kaybı ve akabinde yapılan vergi düzenlemelerinin önümüzdeki dönemde TÜFE üzerinde baskın olacağını düşünüyoruz” dedi.

ENFLASYON DOLARI ZİRVEYE TAŞIDI

Dolar/TL’de hafta başında 7.34’lerden başlayan yükseliş, dün açıklanan enflasyon verisi sonrası rekor seviyelere ulaştı. Dün güne 7.3881’den başlayan dolar/TL, gün ortasında önce 7.43’ü aştı. Öğle saatlerinde 7.4522’ye yükselerek tarihi zirvesini tazeledi. Merkez Bankasının (TCMB) dün akşam üzeri yatırımcı, ekonomist ve analistlere yaptığı sunum sonrası dolar/ TL sınırlı düşerek 7.42 seviyesine geriledi. Euro/TL de sabah saatlerindeki 8.72 seviyelerinden 8.79’a kadar tırmandı. Öğle saatlerinde 8.8153’leri gördü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ