THY’nin giderleri yüzde 491 arttı, suçlu olarak Yeni Havalimanı gösterildi

Türk Hava Yolları (THY) kurum içi hazırladığı bilgi notunda yüksek artış gösteren giderlerini ve gerekçelerini açıkladı.


 2018’in birinci çeyreğiyle 2019’un birinci çeyreği arasındaki giderleri karşılaştıran THY, giderlerin yüzde 491 yani 5.9 kat olarak arttığını belirledi. Buna göre THY’nin giderleri 4.2 milyon dolardan 25 milyon dolara çıktı. Bilgi notunda bu artışın nedeni olarak da İstanbul’da açılan yeni havalimanı gösterildi.

Bilgi notunda söz konusu giderler kalem olarak “bina, ofis, depo ve yer kira aidatları” olarak gösterildi.


Karşılaştırma tablosunda yer alan açıklama kısmında ise “Mart ayında 20 milyon 622 bin 429 doların İGA (İstanbul Havalimanı’nı işleten firma) kira ödemesi nedeniyle bakiye artmıştır” ifadeleri yer aldı.

Bilgi notunda ise şu açıklamalara yer verildi:

“Kira giderlerinde İstanbul Havalimanı’na taşınma süreciyle artış yaşanmış olup, Sosyal ve İdari İşler Başkanlığı tarafından ünitelere kullanılmayan alanların bildirilmesi yönünde yazı ile bildirim yapılmıştır. Sosyal ve İdari İşler Başkanlığı kira listesinde yer alan alanların yüzde 4’ü iade edilirse ortalama fiyat ile yapılan yaklaşık hesaplamaya göre 2 milyon 102 bin 123 euro gider azalacaktır.”

THY’nin yönetiminde yer alan isimlerin çoğu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesine yakın isimlerden oluşuyor. THY’nin Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Mehmet İlker Aycı, Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde danışmanlığını yapmıştı. Aycı, Bilal Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip Lisesi’nden okul arkadaşı. Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkan Vekili Bilal Ekşi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hemşerisi. Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi üyesi İsmail Cenk Dilberoğlu, Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti’nde yer alıyor. Yönetim Kurulu üyesi Mithat Görkem Aksoy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel pilotu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ