THK’nın 1.4 milyar liralık banka borcu Erdoğan’ın talimatıyla yapılandırılıyor

Türk Hava Kurumu (THK) 1.4 milyar liralık banka borcunun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yapılandırılmaya başlandığını duyurdu.
THK’nın internet sitesinde kurumun genel başkanı Bertan Nogaylaroğlu imzasıyla yayınlanan açıklamada, öncelikle Vakıfbank’a olan borçların yeniden yapılandırıldığı, diğer bankalara borçların da bir hafta içinde yapılandırılacağı belirtildi.


Kuruma yönelik son dönemde borçlarından dolayı haciz işlemleri başlamıştı. THK’da görev yapmış yöneticiler hakkında ‘usulsüzlük’ gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı’nca suç duyurusunda bulunulmuştu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Cumhurbaşkanımız, son dönemdeki gelişmeler üzerine 94 yıllık geçmişe sahip kurumumuzun içine düşürüldüğü sıkıntıların çözümü için harekete geçilmesi direktifini vermiştir. Bu direktif sonrası, acil olması sebebiyle THK’nın finansal dengesini yeniden sağlanmasına öncelik verdik. Nitekim en büyük alacaklımız konumundaki Vakıfbank ile hızla mutabakata vardık ve borçlarımızın yeniden yapılandırılması için anlaşma imzaladık.”

Ayrıca vergi ve SGK borçlarının yeniden yapılandırılması için görüşmelerin de bir hafta içinde sonuçlandırılmasının beklendiği kaydedildi.

Bu yapılandırmalarla hacizli gayrimenkuller başta olmak üzere THK’nın malvarlığı üzerindeki tüm hacizlerin kaldırılması, gelir getirici projelerin hayata geçirilmesi ve finansal dengenin yeniden kurulmasının amaçlandığı ifade edildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ