TESK: 500 bin işyeri kapandı, devlet en azından asgari ücret ödesin

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken: " 500 bin iş yeri kapandı. Devlet, en azından esnafa ve işsiz kalana asgari ücret ödesin. Biz Türkiye'nin en büyük iş gücüyüz. Ekonomide esnaf olmazsa çarklar dönmez."


Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, RS FM’den Atilla Güner’in sorularını yanıtladı. ‘İşleri düşen esnaf kredi için bankaya başvurduğunda kolaylık sağlanıyor mu?’ sorusuna Palandöken şu yanıtı verdi:

‘ESNAF OLMAZ İSE EKONOMİDE ÇARKLAR DÖNMEZ’ 


“Biz Türkiye’nin en büyük iş gücüyüz. Ekonomide esnaf olmazsa çarklar dönmez. Şimdi birçok esnaf kardeşimiz sıkıntı yaşıyor. Bir günde 40 bin kişi Halkbank’a destek için başvurdu. Bankalara gittiklerinde kredi almaları hiç kolay değil. Daha önce hiçbir yerden kredi almamış olma şartı var. Ayrıca mutlaka kefil ve temiz sicil isteniyor. Küçük esnafın sermayesi ne kadar ki bu paraları ödeyebilsin. Şimdi mesela bir berber kalfasını düşünün o berber saç kesecek ki o kalfa da para kazanabilsin. 500 bin iş yeri kapalı. Şimdi 15 gündür bu insanlar boştalar. Ben bu konuyu Çalışma Bakanımızla da bugün telekonferans yaptık anlattım.”

‘EN AZINDAN BİR ASGARİ ÜCRET ÖDENSİN’

Palandöken, “Talebiniz ne?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Bizim devletimiz büyüktür, güçlüdür. Tamam Avrupa’daki gibi işletmelere 5 bin 10 bin dolar vermek zor. Ama en azından iş yapamayan esnafa, işsiz kalanlara bir asgari ücret düzeyinde bir yardım yapılmasını istiyoruz. Bu şekilde bu arkadaşlarımız da akşam ellerinde ertesi gün ekmek alacak kadar paraları olduğunu bilerek uyuyabilsinler.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ