Temsilciler Meclisi'nin yaptırım kararı sonrası: Dolar yükselişe geçti

ABD Temsilciler Meclisi, ‘Ermeni soykırımı’ tasarısından sonra Türkiye’ye Suriye’nin kuzeyindeki operasyonundan dolayı yaptırımlar uygulanmasını içeren bir tasarıyı da onayladı.


Temsilciler Meclisi'nden Türkiye'ye yönelik iki karar peş peş geldi. Türkiye ise karara tepki gösterdi. Karar sonrası dolar yükselişe geçti.

Türk Lirası'nın ani değer kaybıyla dolar 5.73 seviyesinden 5.75'in üzerine çıktı:
Kaynak: BloombertHT 

Tasarıya göre ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye ve operasyonda rolü olan Türk yetkililer üzerinde çeşitli yaptırım ve kısıtlamalar uygulaması isteniyor. Tasarının, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hükümetine Suriye’deki operasyonunu kalıcı olarak sona erdirmesi ve bir daha başlatmaması için baskı uygulama çabasının bir parçası olarak görüldüğü belirtildi.

Kabul edilen 4695 sayılı tasarıda, ABD Başkanı’nın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar dahil Suriye’ye askeri müdahalede rolü olan Türk yetkililere vize yasağı ve mal varlıklarının dondurulması gibi tedbirler uygulanması ile Türkiye’ye operasyonda kullanılabilecek savunma teçhizatı, hizmetler ya da teknoloji sağlayan yabancı kişilere de benzer yaptırımlar öngördüğü belirtiliyor.

Tasarının ayrıca, Halkbank ya da ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Suriye’deki operasyonla ilişkili olarak Türk Silahlı Kuvvetleri ya da Türk savunma sanayiine finansal destek sağlanmasını kolaylaştırdığını tespit ettiği tüm mali kurumlara yaptırımlar getirilmesini içerdiği de ifade edildi.

Tasarı; ABD başkanını, Türkiye hükümetine Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın almasından dolayı kısaca CAATSA olarak bilinen ‘Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyması Yasası’ altındaki yaptırımları devreye sokmakla yükümlü de tututuyor.

Tasarı, ABD savunma teçhizatının, hizmetleri ya da teknolojisinin, Silah İhracatı Kontrolu Yasası kapsamına girmesi ve Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonlarında kullanılması ihtimalinin bulunması durumunda, Türk hükümetine satışının yasaklanmasını da içeriyor. Ayrıca, ABD Başkanı’nı Türkiye’yi bu maddeden muaf tutmasını engellediği kaydedildi.

Tasarıda, Türkiye’nin operasyonunun ABD ulusal güvenliğine etkisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ailesinin net geliri konularında raporlar hazırlanması çağrısında bulunulduğu da ifade edildi.

Tasarının yasalaşması için Senato’da da kabul edilmek zorunda olduğu, Senato tasarının farklı bir versiyonunu geçirirse, Kongre’nin iki kanadından oluşturulacak bir komisyonun aradaki farklılıkları giderip ortak bir metin çıkarması gerektiği de vurgulandı. Bu ortak metnin de, ancak her iki kanattan geçmesi halinde Trump’ın onayına gideceği belirtildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ