Tarım işçilerine yönelik önlem alınmazsa kıtlık gelir

Onlarca tarım işçisi aynı çadırlarda kalmaya devam ediyorlar. Çiftçilere ve tarım işçilerine yönelik önlem alınmasını isteyen Hamit Kurt, aksi halde kıtlık gelebileceğini açıkladı.


Korona günlerinde evde kalma lüksü olmayan çiftçiler ve tarım işçileri salgın döneminde de çalışmaya devam ediyor. Tarım ve Ormancılık Hizmet Kolu Kamu Emekçileri Sendikası (Tarım Orkam-Sen) Genel Başkanı Hamit Kurt, çiftçiye yönelik tedbir alınmadığını, çiftçiler ve tarım işçileri arasında salgın çıkması durumunda kıtlık başlayacağını söyledi.

Salgın sürecinde açıklanan tedbirlerin tarım sektörüne hitap etmediğine değinen Kurt, şunları söyledi: “Tedbir paketlerinin içinde ne var; patrona, sermayeye, tüccara teşvik, af, erteleme, yeni fon kaynakları, çiftçiye, üreticiye, yoksul halka ise yeniden borç sarmalı, hak değil, yine vicdana ve acımaya dayalı yardım, sabır ve dua var. Bu yaklaşım çözüm olamayacağı gibi, kaosun daha derinleşmesine sebep olacağı kesindir. Tarım sektöründeki yurttaşa yönelik bir tedbir yok. Örneğin; mevsimlik tarım işçileri, çocuklarıyla zor şartlar altında yaşıyorlar, traktörlerle işe gidip geliyorlar, 3 kişinin kalması gereken çadırda onlarca kişi kalıyor. Canlı taşıması yasak olan traktöre onlarca işçi bindiriliyor. Bu duruma yönelik bir tedbir alınmadı. Bir an önce bu duruma da müdahale edilmelidir.”


TALEPLERİNİ SIRALADI

Kurt, tarım sektöründe alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı: “Küçük aile işletmeler ve tarımsal kooperatifler desteklenerek, üretim kapasiteleri arttırılmalıdır. Mevsimlik tarım işçilerine asgari çalışma koşulları sağlanmalıdır. Özelikle hayvansal ürünlerde dışa bağımlı olmamak için maliyetler düşürülmelidir. Meraların rant için imara açılmasından vazgeçilerek, üretim için kullanılmalıdır. İthalat gümrük vergileri yükseltilerek, çiftçi korunmalıdır. Nisan ayı itibariyle başlayacak ‘Buzağı Desteklemesi’ olmak üzere bütün destekleme başvuruları çiftçi ve üreticilerimizin hasat yapılmış olsa dahi, bütün hakları saklı kalmalıdır. Çiftçilerin bankalara olan borçları 1 yıl faizsiz ertelenmelidir. Ekim yapılmayan tarım arazileri teşviklerle yeniden ekim yapılır hale getirilmelidir. KHK’larla haksız olarak ihraç edilen bütün tarım ve orman emekçileri bir an önce işlerine iade edilmelidir. Liyakat ve meslek gruplarını göz önüne alarak, yeni, özelikle Gıda Denetim personeli yetersiz olan il ve ilçe personel istihdamı sağlanmalıdır. Bu alanda topluma hizmet sunan kamu emekçilerine sağlıklı çalışma koşulları yaratılmalı, gerekli koruyucu ekipmanlar sağlanmalıdır. Bu zor süreçte tarım orman alanında faaliyet gösteren sendikalar, meslek odaları ve diğer sivil toplum örgütleriyle işbirliği içerisinde olunmalıdır. Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarından, isteyen herkese ayrımsız virüs testi yapılmalıdır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ