Tahsilat sıkıntısı ve yüksek faiz yüzünden lojistik devinden konkordato başvurusu

Otomobil yan sanayi parçaları taşımacılığı yapan 36 yıllık KSN Lojistik konkordato ilan etti.
Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Karayel, tahsilat problemi ve yüksek faiz sebebiyle konkordato ilan ettiklerini söyledi. Gebze merkezli şirkette 138 kişinin çalışıyor. Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, 1982 yılında Trabzon’da kurulan ve otomotiv devlerine lojistik destek sağlayan KSN Lojistik A.Ş, Gebze Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurarak konkordato ilan etti.

İLK TAHKİKAT DURUŞMASI 24 ARALIK’TA

KSN’nin başvurusunu değerlendiren mahkeme, şirkete yönelik 3 aylık geçici mühlet kararı verdi. Mahkemenin 2 Ekim 2018 tarihli kararına göre, Kamuran Soylu, Canan Yaş, hukukçu Zekeriya Işık geçici komiser heyeti olarak atandı. Konkordatonun tasdikine ilişkin davanın ön inceleme ve ilk tahkikat duruşmasının 24 Aralık 2018 günü yapılacağı belirtildi.


MÜŞTERİDEN TAHSİLAT PROBLEMLERİ OLDU

KSN Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Karayel, sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, müşterilerinden kaynaklanan tahsilat problemleri olduğunu söyleyerek, “Aslında bu süreci kendi içimizde kapalı devre götürmek istiyoruz. Bildiğiniz gibi tamamen piyasa koşulları nedeniyle bazı müşterilerimizde tahsilat problemleri oldu.” dedi.

KREDİ FAİZLERİ YÜZDE 15’TEN YÜZDE 45’E ÇIKTI

Bir diğer sebep olarak banka faizlerini gösteren Orkun, “Lojistik piyasası neredeyse çek vadesiyle çalışan bir piyasadır. Geçmişte yüzde 15 ile kullandığınız kredileri bugün yüzde 45 ile kullanmaya başladık. Artan maliyetler bizi çok fazla zorlamaya başladı. Bu konkordatonun da iyi niyetli dürüst şirketler için bir avantaj olduğunu da görünce faaliyetlerimize aynı şekilde devam edebilmek ve tedarikçilerimizi de mağdur etmemek için böyle bir karar aldık.” ifadelerini kullandı.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ