Suya bir ayda yüzde 60 zam geldi

İstanbul Sucular Esnaf Odası Başkanı Ahmet Turan Akkaya, su fiyatlarına son bir ayda yüzde 60 zam yapıldığını belirtti.
Başkan Akkaya, su fiyatlarına son bir ayda yüzde 60 zam yapıldığını belirterek, “Maliyetler göz önüne alındığında piyasada 6 lira ila 20 lira arasında satılan 19 litre polikarbon damacana suyun azami 10 liradan satılması gerekli” dedi.

AA’nın haberine göre Akkaya, su satıcılarının da suya gelen zamlardan şikayetçi olduğunu kaydetti.

Su fiyatlarına son bir ayda yüzde 60 zam yapıldığını ifade eden Akkaya, 1 liraya satılan 0.5 litre suyun fiyatının bile 2 lirayı gördüğünü aktardı.


Yapılan zamların girdi maliyeti veya döviz kuru artışı ile alakası olmadığını belirten Akkaya, “Satılan sular Amerika’dan, yurt dışından gelmiyor. Dünyaya suyu biz satıyoruz. Kullanılan plastiklerin çoğu da yerli üretim. Bu zamlar, tamamen fırsatçıların dolar kurunu bahane ederek yaptıkları haksız bir zamdır” diye konuştu.

Ticaret Bakanlığı’nın temel ihtiyaç ürünlerinin fiyatında fırsatçılık yapan işletmelere karşı harekete geçtiğini hatırlatan Akkaya, “Maliyetler göz önüne alındığında piyasada 6 TL ila 20 TL arasında satılan 19 litre polikarbon damacana suyun azami 10 liradan satılması gerekli” dedi.

Akkaya şöyle devam etti: “Evet bir maliyet artışı var ama bunun karşılığı yüzde 60 zam değil. Bazı su şirketleri dolar kurunu bahane ederek halkımızın en temel ihtiyacı olan suya fahiş oranda zam yaptı. Su, acil gıda maddesi olarak tarifeye tabidir. Halkımızın daha fazla mağdur olmaması ve haksız rekabeti önlemek için fiyat tarifesi çıkaracağız.” 


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ