''Soylu'nun o sözü 1 milyar liraya mal oldu''

Her ne kadar AKP yönetimi Türkiye'nin derin bir ekonomik krizden geçtiğini kabul etmese de, veriler krizin boyutunu ve önlem alınmaması halinde tüm ülkeyi tepeden tırnağa sarsacağını ortaya koyuyor.
Ekonomide ve kalkınmada ortaya konulan 2023'te dünyanın en büyük ekonomileri arasında üst sıralara tırmanma hedefi giderek zemin kaybederken, Karar Gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, "Nereden bakarsanız bakın tutmayacağı kesin olan bir 2023 hedef listesi elimizde dolaşıyor. Bırakın 2023 hedeflerini, bugün 2007-08 yılı değerlerine düşen bir ekonomik gerileme dönemi içerisindeyiz" diyerek meseleyi özetliyor.

'Ekonomimiz çöktü' ifadesini kullanan Kahveci, "Yabancı sermaye azalınca büyümemiz bitti, yabancı sermaye küçük bir çıkış yapınca da ekonomimiz çöktü. Ama meydanlarda hiç öyle demiyoruz. Meydanlarda adeta dünyaya meydan okuyoruz" diyerek gerçeklikle, gösterilmek istenen arasındaki makasın açıklığına dikkat çekiyor.

Meydan okuma siyasetinin Türkiye'ye verdiği zararı bir örnek üzerinden anlatan Kahveci, yazısını şu satırlarla sürdürüyor:


"Geçen hafta yaşanan Alman turist olayı buna bir örnektir. Öyle ülkemize gelip rahat rahat tatil yapamazlar diyerek meydan okuduk: “Avrupa’da, Almanya’da öyle terör örgütünün toplantılarına katılıp da ondan sonra gelip Bodrum’da, Muğla’da tatil yapanlar var ya, onlar için de tedbir aldık şimdi. Hadi gelsinler bakalım havalimanlarından içerisi girsinler. Tak, gözaltına alıp, yallah...” dedik.

İşte bu cümle ya da bu meydan okuma, ülkemize nereden bakarsanız bakın yaklaşık 1 milyar euroya mal oldu.

Alman turistlerin tam da turizm fuarı ile Türkiye’de rezervasyon yaptırdıkları bir dönemde bu açıklamayı yaptık.

Geçen hafta Frankfurt’a gitmiştim. Bizim ülkemizde kimseden (Karar Gazetesi hariç) ses çıkmıyordu ama Almanya adeta sallanıyordu. “Türkiye’ye gitmeyin, tutuklanabilirsiniz” çağrıları yapılıyordu.

Yazık değil mi güzel ülkemize..."

Kahveci, "Bugün ülkemiz  çok ciddi bir ekonomik sıkıntı altında bulunuyor. İç tüketim krizi 2001 ve 2008-09 krizi ile eş değerde daralmıştır (hanehalkının hissettiği kriz). İşsizlik ise 2001 krizinin bile çok üzerine çıkmış durumdadır. İşsiz sayısı 2008-09 krizine ise çok yaklaşmıştır ama sayı olarak ilk kez 4 milyonunun üzerine çıkarak rekor kırdık" diyor ve yaşananın yoksulluk, açlık olduğuna işaret ediyor. 

Böylesi bir ortamda turizme yönelen bu hamleyi eleştiren Kahveci, "Bu yıl ekonomide belki de tek güzel haber turizmden geliyordu. Hatta 2023 hedefleri içerisinde belki de sadece turizm hedefini yakalamak durumundaydık. Ama iç siyaset uğruna, seçim uğruna bunu da kaybediyoruz" eleştirisini yöneltiyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ