Şehirlerarası yolculuk artık lüks oldu: Otobüs biletleri taksitle satılacak

Pandemi öncesi otogardan günde 2 bin 500 otobüs çıkarken, bu yıl bu sayının bin 400’e kadar düştüğü belirtildi. İstanbul Ankara arası seyahat otobüsle 380, uçakla 750, özel araçla 2 bin TL’ye mal oluyor. Seyahat şirketleri bankalarla anlaşarak taksit

İstanbul’dan Gaziantep’e bayram ziyareti için gidecek dört kişilik bir ailenin en ucuz bilet ücreti 4 bin liradan başlıyor. Uçakla gidecek bir aile ise geçen yıl 380 lira olan bilete bu yıl yüzde 143 zamla kişi başı 926 lira ödemek zorunda.

İstanbul-Ankara arası otobüs bileti fiyatları geçen yıl 170 lira iken bugün yüzde 123 artışla 380 liradan satılıyor. Geçen yıl Ankara’ya en fazla 250 liraya satılan uçak bileti ise bu yıl yüzde 146 artışla 616 liraya ulaştı.


‘2 BİN 500 OTOBÜS ÇIKARKEN…’

Cumhuriyet’ten Ali Can Polat‘a konuşan Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, pandemi öncesi otogardan günde 2 bin 500 otobüs çıkarken bu yıl bu sayının bin 400’e kadar düştüğünü hatırlattı. Geçen haftalarda Pamukkale Seyahat’in Ziraat Bankası ile anlaşarak başlattığı taksitli bilet satışlarının ise tüketiciden yoğun ilgi gördüğünü anlatan Yıldırım, şunları söyledi:

‘UYGULAMA YOĞUN TALEP GÖRÜYOR’

“Yolcunun alım gücü çok düştü. Bizim de maalesef fiyatlarımız ikiye katlandı. Çünkü akaryakıt dörde katlandı. Bütün kalemlerimizde ortalama yüzde 100 artışlar oldu. Bilet fiyatları vatandaşın alım gücünü aşınca firmalarımız bankalarla anlaşıp taksitle bilet satmaya başladı. Bu uygulama yoğun talep görüyor.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ