Şarık Tara toprağa verildi

Enka İnşaat ve Sanayi AŞ Kurucusu ve Onursal Başkanı Şarık Tara, İstanbul'da son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenine iş, siyaset, spor ve sanat camiasından çok sayıda isim katıldı.
Çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden Enka İnşaat ve Sanayi AŞ Kurucusu ve Onursal Başkanı Şarık Tara toprağa verildi.  Şarık Tara için Bebek Hümayun-u Abad Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Törende başta Tara ailesi olmak üzere, yakınları, holding çalışanları ile siyaset, iş, spor dünyasından çok sayıda isim katıldı.Cami avlusunda taziyeleri Tara’nın eşi Lale Tara, oğlu Sinan Tara başta olmak üzere diğer aile üyeleri ve torunları kabul etti. Erken saatlerden itibaren camiye gelenler, taziye için uzun kuyruk oluşturdu.

SİYASİLER CENAZEDE BULUŞTU

Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Eski başbakanlardan Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz, CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, CHP Milletvekili Gürsel Tekin,  TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali  Koç, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Faruk Süren, İnan Kıraç, Hüsnü Özyeğin, Serdar Bilgili,  Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve  8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal da katıldı.


‘SES GETİREN YATIRIMLAR YAPTI’

Aileye taziyede bulunduktan sonra basın mensuplarına açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Şarık Bey Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli iş insanlarından birisiydi. Önemli bir kurumun başındaydı. Oluşturduğu kurumun kültürünü de oluşturdu. Sadece Türkiye’de değil dünyada ses getiren yatırımlar yaptı. Bugün kendisini sonsuzluğa uğurluyoruz. Allah’tan rahmet diliyoruz. İş dünyasına da başsağlığı dileklerimi iletiyorum” diye konuştu.

‘SPORA KATKILARI BÜYÜK OLDU’

Hükümet adına cenazeye katılan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ise Şarık Tara’yı kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti.  Tara’nın Türk sporuna çok önemli katkısı olduğunu aktaran Bakan Bak, “Türk inşaat sektöründe adını duyuran çok önemli bir büyüğümüzdü. Biz de onu örnek alırdık. Türk müteahhitlik sektörü için bir duayendi, bir vizyondu. Ortaya koyduğu başarılar, eserler, uluslararası müteahhitlik sektöründeki başarıları unutulmayacak. Spor yönüyle de gençlerimize örnek olan, onların sporla buluşmasına katkı sağlayan bir büyüğümüzdü. Mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.


TANSU ÇİLLER VE MESUT YILMAZ DA TÖRENE KATILDI

Eski Başbakan Mesut Yılmaz ise Türk ekonomisinin ve Türk dış politikasının önemli bir ismini kaybettiklerini belirterek Şarık Tara için mekanının cennet olması temennisinde bulundu. Yine eski Başbakan Tansu Çiller ise Tara’nın öncü bir iş adamı olduğunu belirterek, “Ülkemizi yurt dışına açan öncü isimlerdendi. Kendisi aslında eğitimciydi. Çok teknik adam yetiştirdiğini bilirim. Özellikle Rusya’ya, Türki Cumhuriyetlerine çok ciddi açılımları olmuştur. Uzun yıllar komşumuz olmuştur, ülkesini seven duayen bir iş adamıydı. Mekanı cennet olsun. Ülkemiz için büyük bir kayıptır” ifadelerini kullandı.

Şarık Tara için öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazı kılındı. Daha sonra Tara’nın tabutu, törenin ardından omuzlarda taşınarak cenaze aracına götürüldü. Şarık Tara’nın cenazesi Ulus Mezarlığı’nda defnedildi.  DHA
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ