Sanayi devi Akgermanlar konkordato ilan etti

Türkiye’nin en büyük sanayi ve ihracat devlerinden AKG Grup, konkordato ilan etti. Şirket özellikle Çimstone’la dünya çapında üne sahipti.


İzmir’in önde gelen sanayici ailelerinden olarak bilinen Akgermanlar konkordato ilan etti. İzmir 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin ailenin başvurusunu değerlendirmesinin ardından, Bülent Akgerman, Levent Akgerman ve Öner Akgerman ile AKG Gazbeton, AKG Yalıtım, Ertuğ Balık ve More Su Ürünleri’ne 3 ay geçici mühlet verilmesi kararlaştırıldı.İzmir’in tanınmış ailelerinden sanayi sektörünün önde gelen firmalarından Akgermanlar dört şirketi için mahkemeden konkordato talebinde bulundu. Mahkeme, dört şirket ile Akgerman ailesinden üç kişiye geçici mühlet verdi.

İzmir’in en eski sanayici aileleri arasında yer alan Akgerman Ailesi sanayiciliğe Bedri Akgerman’ın, Çimentaş Çimento Fabrikası’nı kurmasıyla atıldı. Çimentaş, Akgerman Ailesi tarafından 2001’de İtalyan, Cementir Holding’e 227 milyon dolara satıldı. 2019 başından itibaren ekonomik sıkıntılar yaşadığı öğrenilen Akgerman Grubu’nun konkordato ile sonuçlanan süreci başlamış oldu. Konkordato davasının duruşması 2020 Şubat’ında olacak.


İHRACAT DEVİYDİ

Akgerman ailesine ait AKG Grup büynesinde; AKG Gazbeton, Çimstone, Cittur, More Deniz Ürünleri, AKG UK ve AKG USA gibi şirketleri bulunduruyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ