Reuters duyurdu: Türkiye’nin ilaç şirketlerine 2,43 milyar dolar borcu var

Türkiye'den yurt dışındaki ilaç ve tıbbi malzemelerine ilişkin haber yayınlayan Reuters, Türkiye'nin şirketlere toplam 2,43 milyar dolar borcu olduğunu duyurdu.


Türkiye’de yurt dışındaki ilaç ve tıbbi malzemelerine ilişkin haber yayınlayan Reuters, Türkiye’nin şirketlere toplam 2,43 milyar dolar borcu olduğunu ve üniversite hastanelerinin, geri ödemede indirim talep ettiğini duyurdu.

Üç farklı kaynakla görüşen Reuters Haber Ajansı, Türkiye’deki devlet ve üniversite hastanelerinin yurt dışındaki ilaç ve tıbbi malzeme şirketlerine olan 2,43 milyar dolarlık (yaklaşık 19 milyar TL) borçlarında indirim talebinde bulunduğunu haberleştirdi.


Reuters’a konuşan sektör yetkilileri, şirketlerin kendilerine önerilen teklifi kabul etmeleri halinde, hastanelerin tıbbi malzeme firmalarına yüzde 25 indirimle borç ödeyeceğini belirtti.

Yetkililere göre, ilaç şirketlerinden devlet hastaneleri yüzde 6, üniversite hastanelerinin ise yüzde 18 indirim talep ediyor.

Ancak hastanelerin 19 milyar liralık borcunun ne kadarlık bölümünün yeniden yapılandırılacağı şirketlerin anlaşmasına bağlı.

İLK ABD BÜYÜLELÇİSİ DUYURDU

Devlet hastanelerinin borçları, ilk olarak geçen hafta ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield gündeme getirmişti. İstanbul’daki 38’inci Amerikan-Türk Konferansı’nda konuşan Satterfield, Türkiye’deki devlet hastanelerinin ABD ve diğer ülkelerdeki ilaç şirketlerine 2,3 milyar dolar borcu olduğunu bildirmişti.

Borçların ödenmemesinin ya da ödemelerin eksik yapılmasının sonuçları olacağını belirten ABD’li büyükelçi, “Şirketler Türkiye piyasasından ayrılmayı ya da Türkiye riskini azaltmayı değerlendirecek. Bu da Türkiye’nin çıkarlarına hizmet eden bir istikamet değil” diye konuşmuştu.

ERDOĞAN VE ALBAYRAK’LA GÖRÜŞÜLDÜ

Büyükelçi Satterfield, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un geçen yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile görüştüğünü hatırlatarak, ödemelerin zamanında yapılmasına ilişkin düzenlemelerin gerçekleştirileceğine dair kendisine güvence verildiğini aktardı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ