PTT ‘deneyim’ aradığı ihaleyi ‘bir günlük’ şirkete verdi

PTT, açık usulle yaptığı ihaleyi iptal edip ‘doğrudan temin’ yöntemiyle, ihaleden bir gün önce kurulan firmaya 18 milyon lira bedellik iş verdi.
Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, PTT Kayseri başmüdürlüğü, taşeron firmalar eliyle yürüttüğü ayrım ve dağıtım hizmetlerine ait sözleşmenin 28 Şubat 2018’de sona ereceği gerekçesiyle yeni ihale yapma kararı aldı. Altı bölgeyi kapsayacak şekilde açık ihale usulüyle yapılan ihale, 4 Ocak tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. İdari şartnamede, ihaleye girecek firmaların son beş yıllık deneyimlerini gösteren belge sunmaları istendi.

İhale sonuçlandı ancak PTT, ‘gerekli rekabet ortamının oluşmaması’ nedeniyle 29 Ocak’ta ihaleyi iptal etti.

PTT, bunun ardından 16 Şubat tarihli yönetim kurulu kararıyla ayrım ve dağıtım hizmetlerinin tek çatı altında toplanarak, 1 Mart’ta başlayacak şekilde 10 ay süreli ve altı ay süre uzatım opsiyonlu olarak ‘doğrudan temin’ yöntemiyle yürütülmesini uygun buldu.


Bu kapsamda, bu hizmetler için 28 Şubat’ta 10 bölge için 10 ayrı şirketle sözleşme imzalandı. Tüm ihalelerin sözleşme bedeli 470 milyon 145 bin lira olarak belirlendi. İhale verilen şirketlerin isimleri ise şöyle: ‘5M Yer Hizmetleri A.Ş, Atçı Kurumsal Hizmetler A.Ş, Sekmen Oto. Bil. Elek. ve Taş. LTD, Berkteks Ltd, Metroyol Ltd, Parkkonak İnşaat, SFK Group A.Ş, İpeks Seyahat, Erhanlar Turizm A.Ş, KDC İnşaat.’

Bu şirketlerden en dikkat çekeni Erhanlar Turizm A.Ş. 9’uncu bölge (Erzurum) ihalesini, 18 milyon 953 bin lira sözleşme bedeli karşılığında alan Erhanlar Turizm A.Ş.’nin ihaleden yalnızca bir gün önce kurulmuş.

Ticaret Sicil Gazetesi’ne göre İstanbul Güngören’de merkezi olan şirket, 15 Şubat 2018’de tescil edilmiş. Gazetede şirketin kurucusu ise Derya Erhan olarak gözüküyor.

İptal edilen ilk ihalede ‘deneyim’ şartı aranıyordu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ