Piyasalarda panik haftası, dolar çıktı, borsa çakıldı

Brent petrolün varil fiyatının yüzde 30 oranında değer kaybederek 32 dolara gerilemesi, koronavirüs salgını nedeniyle ülkelerin ticaret hacimlerindeki ani düşüşler dolar ve euroda yükselişe neden olurken, borsa da keskin bir düşüşle haftaya başladı.


Ekonomistler bu tabloyu 'piyasalarda panik haftası' olarak yorumlarken, dolar da 6.20 TL'ye kadar yükseldi ve sabah saatlerinde 6.13 TL seviyelerine geriledi. 

Borsa İstanbul ise, küresel çaptaki panik satışlarının ardından açılıştan sonra bin puan düştü ve yüzde 3'ün üzerinde kayıpla işlem gördü. 


Petrol fiyatlarının aşırı düşmesiyle baş gösteren panik havasına ise, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı ham petrol üreticisi ülkelerin, üretim kesintisi konusunda anlaşamaması neden oldu. 

Suudi Arabistan ve Rusya, üretimin kısılması konusunda anlaşamayınca piyasalar varil fiyatı rekor seviyede gerilemiş petrol gündemiyle haftaya başladı. 

Koronavirüs nedeniyle ticaret hacmi gerilerken, petrole olan talepte de kaydadeğer bir düşüş gerçekleşti. Buna rağmen, Rusya ve S. Arabistan arzın azaltılması konusunda uzlaşamadı. 

Böylece petrolün varil fiyatı 2016'dan bu yanaki en düşük seviyesine geriledi.

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, 1 Nisan itibarıyla OPEC ve OPEC dışı petrol üreticisi ülkelerin üretim kısıntısına yönelik yükümlülüklerinin sona ereceğini ifade etmesine rağmen, OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo, görüşmelerin süreceğini açıkladı. 

Petrol fiyatlarındaki gerileme ABD enerji devlerini de vurdu ve bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin bağlı yatırım fonları üzerinden pay piyasalarında da tarihi düşüşler yaşandı. Kayıp oranları yüzde 5'i bulurken, sadece Türkiye borsası değil aynı zamanda ABD ve Avrupa borsaları da düşüş trendine girdi.

ABD'de cuma günü açıklanan istihdam raporundaki verilerin beklentilerden iyi gelmesine karşın ekonomik aktiviteye ilişkin artan endişelerle Dow Jones endeksi yüzde 0,98, S&P 500 endeksi yüzde 1,71 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,87 değer kaybetti.

Japonya'da da Nikkei 225 endeksi yüzde 6, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 3 oranında değer kaybetti.

Habere göre, piyasalardaki oynaklığın aşırı derecede arttığına dikkati çeken analistler, korku endeksi olarak tanımlanan VIX endeksinin 54 ile 2008 krizinden bu yana en yüksek seviyesini gördüğünü, yatırımcıların temkinli hareket etmesi gerektiğini bildirdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ