Piyasalar 'yeni yaptırım' kokusunu aldı, döviz yükselişe geçti

ABD ziyaretinden uzlaşma çıkmadığı haberleri sonrası dolar tekrar yükselişe geçti.


ABD ile yaşanan 'Brunson' krizi sonrası hafta başı 5.42 seviyesine kadar yükselen dolar/TL, iki ülke arasında ön mutabakat sağlandığı haberleri ve Türk heyetinin ABD'ye gitmesi ile düşüşe geçerken bu sabah saatlerinden itibaren ciddi bir yükselişe geçti. Saat 9.15 sularında dolar 5.35’in üzerinde, Euro da 6.22’inin üzerinde seyrediyor.

Dün Türk heyeti ile ABD heyetinin görüşmesi sonrası ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert’den gelen açıklamada, görüşmelerin devam ettiği ve Brunson da dahil ikili ilişkileri ilgilendiren birçok konunun ele alındığı kaydedilmişti.


Türkiye tarafından gelen açıklamada ise Brunson'ın serbest bırakılmasının ABD’ye taahhüt edilmediği söylenirken The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Türkiye ile ABD arasında Rahip Andrew Brunson'un serbest bırakılmaması nedeniyle patlak veren krizin çözüm için yürütülen müzakerelerin başarısızla sonuçlandığın ve Trump yönetiminin Ankara'ya yeni yaptırım hazırlığı içinde olduğunu duyurdu.

Piyasaların bu haber sonrası harekete geçtiği ve dövizin bu nedenle tekrar arttığı düşünülüyor.

Dion Nissenbaum imzalı haberde, Trump yönetiminin Ankara'nın Brunson'u serbest bırakmayı reddetmesi nedeniyle yeni yaptırım pozisyonu aldığı belirtiliyor.

Ankara, krizin aşılması için Washington'a içinde Hazine, Adalet ve Dışişleri Bakanları'nın bulunduğu dokuz kişilik bir heyet göndermiş, Brunson krizinin çözümü için taraflar masaya oturmuştu.

WSJ, Çarşamba günü gerçekleştirilen temasların başarısızlıkla sonuçlandığını açıklarken, haberin detayında şu bilgilere yer veriliyor:

"ABD'li yetkililer, ABD'nin yaklaşık iki yıldır terör suçlamalarıyla cezaevinde tutulan (şimdi ev hapsinde olan) Amerikalı rahibin derhal serbest bırakılması konusunda Türkiye'den güvence alamadığını söyledi. Bu durum, iki ülke arasındaki krizi derinleştirirken, Trump yönetiminin yeni cezai adımlar atması için de bir zemin yaratıyor."Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ