‘Piyasa Albayrak’ı beğenmedi, buzdağına çarptık, batıyoruz’

ABD ile Türkiye ilişkileri tarihin en kötü günlerini yaşanıyor. Beyaz Saray’dan yaptırım kararları üst üste geliyor. Türk lirası değer kaybediyor, döviz rekor üstüne rekorlar kırıyor.

Piyasalar allak bullakken gözler Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün yapacağı toplantıdaydı. Albayrak’ın açıkladığı  ‘yeni ekonomi modelini’ değerlendiren Toplumsal Araştırma ve Özgün Düşün Merkezi Baş Ekonomisti Dr. Sabri Öncü, “Gemi batıyor yani. Diğer bir deyişle buzdağına çarptık, batıyoruz. Bazılarımız kurtulacak, bazılarımız gemiyle beraber dibi bulacak. Böyle acıklı bir durum” dedi.

Berat Albayrak’ın açıklamalarını piyasanın değerlendirdiğini ve doların rekor kırdığını söyleyen Öncü, şöyle dedi:


“Bu demektir ki piyasa Berat Albayrak’ın dediklerini beğenmedi. Albayrak, Lira’nın böylesine ciddi bir serbest düşüşü karşısında bu düşüşü engelleyecek kısa dönemli herhangi bir önlemden söz etmedi. Yani bugün ne yapacakları konusunda hiçbir şey demedi. Bu şekilde doların hızlı yükselişini durdurmak artık mümkün değil. Nerede duracaksa orada kendiliğinden duracak.”

Evrensel’e konuşan ekonomist Öncü, “Artık hükümet bir şey yapamaz mı?” sorusuna ise, “Zaten bir şey yapmayacaklar. Bir şey yapacağız demediler ki. Hep beraber seyrediyoruz. Hükümet sıradan bir vatandaşın yapabileceğinden daha fazlasını yapmıyor” yanıtını verdi. 

Sabri Öncü, Türkiye ekonomisine dair öngörülerini de şöyle açıkladı:

“Belirsizlik diye bir kavram var, bilinmeyen bilinmeyenler. Bu belirsizliğin tanımı olasılık eşleştirememenin de ötesinde olası olayların ne olduğunu bile bilmemektir. ‘Ne olur’u bilsek biri yüzde 5 olasılıkla, öbürü yüzde 7 olasılıkla diyerek bir takım olasılıklar eşleştirebiliriz. Ama ne olabileceği konusunda hiçbir fikrimiz yok. Türkiye ekonomisi kötüye gidiyor, buradan kendi kendine batmakta olan gemi dibe çarpana kadar çıkış yok. Gemi batıyor yani.”

Dün piyasaya müdahale edilmesi gerektiğini söyleyen Öncü, “IMF’ye  mi gidecekler, Merkez Bankası çok büyük bir faiz artırımına mı gidecek bir şey yapmak gerekir ama hiçbir şey yapılmıyor. Piyasaların yapılmasını bekledikleri şeylere politik olarak karşıyım ama piyasaların neler beklediği belli çünkü: Büyük bir faiz artırımı istiyorlar. ‘Ondan sonra da IMF’ye gidin’ diyorlar. Hükümet bunları yapmıyor. Bunları yapsalar ekonomiyi düze çıkarabilirler mi? Çıkaramazlar. Ekonominin can damarıdır finans. Birtakım projeler hayata geçirilecekse onların fonlanması icap eder” dedi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ